Mieszkańcy skarżą się na głośne dzwony. Proboszcz: „Staramy się dzwonić krótko"

Czytaj dalej
Przemysław Zieliński

Mieszkańcy skarżą się na głośne dzwony. Proboszcz: „Staramy się dzwonić krótko"

Przemysław Zieliński

Bicie dzwonów wydaje się być stałym elementem odgłosów Tczewa. Okazuje się jednak, że niektórym mieszkańcom może przeszkadzać...

W maju br. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska trafiła skarga mieszkańca Tczewa dotycząca hałasu generowanego przez bicie dzwonów na wieży kościoła pw. św. Józefa. Pretensje dotyczyły przede wszystkim godzin porannych. W piśmie mieszkaniec prosił o przeprowadzenie kontroli natężenia hałasu.

- Ponieważ hałas powodowany biciem dzwonów kwalifikuje się jako impulsowy, sprawę przekazano do naszego urzędu - mówi Marcin Stolarski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska zlecił wykonanie ekspertyzy. Pomiary zostały wykonane w sierpniu, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości wody.

Pomiary wykonano metodą poziomów ekspozycji w kilku miejscach osiedla, także w pobliżu miejsca zamieszkania skarżącego. Czekano na odpowiednie warunki meteorologiczne, które mają wpływ na wiarygodność pomiaru.

O wiarygodności badania decyduje bowiem nie tylko niska wilgotność powietrza i prędkość wiatru, ale również umiarkowane ciśnienie atmosferyczne. Podczas sporządzania ekspertyzy mierzono głośność bicia dzwonu małego, porannego, przez 1 minutę oraz popołudniowe i wieczorne bicie dzwonu średniego przez 3 minuty każdorazowo.

Jak się okazało, wynik ekspertyzy pokazał, iż poziom hałasu w pobliżu miejsca zamieszkania mieszkańca, który zgłosił potrzebę kontroli, nie został przekroczony. Żadnych zaleceń wobec parafii nie wystosowano.

- Mocno się zdziwiliśmy tą skargą - komentuje ks. prałat Antoni Dunajski, proboszcz parafii pw. św. Józefa. - Dzwonów nie da się ściszyć, to nie jest nagranie. Staramy się jednak dzwonić krótko. Paradoksalnie, podczas pomiarów, kiedy dzwony musiały zostać uruchomione na dłuższy czas, po raz pierwszy odebraliśmy kilka telefonów z pytaniem, dlaczego tak długo dzwonimy.

Zgodnie z przepisami dopuszczalny poziom hałasu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców wynosi 55 decybeli.

Przemysław Zieliński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.