Mieszkańcy Torunia zadecydują na co wydadzą 7 milionów złotych

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(ao)

Mieszkańcy Torunia zadecydują na co wydadzą 7 milionów złotych

(ao)

Do 31 marca prowadzony jest nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego na 2017 rok. Mieszkańcy Torunia sami zadecydują na co rozdysponują środki - 7,03 milionów złotych.

Torunianie będą mieli do wydania więcej pieniędzy niż przed rokiem. Budżet partycypacji wzrośnie z 6,6 mln zł do 7,03 mln zł, z czego na pulę ogólnomiejską trafi 30 proc. tej sumy - 2 mln 109 tys. zł. Pozostałe 70 proc. - 4 mln 921 tys. zł zarezerwowano dla toruńskich osiedli. Co jeszcze się zmieni?

- Reguły nowego budżetu obywatelskiego są takie same, jak poprzednio - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji

, który w UMT zajmuje się partycypacją. - Drobną różnicą jest wydłużenie okresu, w którym można składać wnioski. W tym roku będzie można to robić przez cały marzec, a więc o osiem dni dłużej niż w zeszłym. Spróbujemy też w krótszym czasie dokonać oceny formalnej wniosków, by dać więcej czasu autorom propozycji na działania promocyjne.

Bez zmian pozostaje reguła ograniczająca możliwości wykorzystania budżetu obywatelskiego przez szkoły dla takich celów jak remonty czy zakup wyposażenia. Takie potrzeby szkoły mogą zaspokajać w ramach zwykłego budżetu.

W ubiegłych latach radny Paweł Gulewski (PO) próbował przeforsować nawet pomysł, by wyjątkowo aktywnym w partycypacji szkołom wydzielić osobną pulę pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego. Wszystko po to, by placówki oświatowe, współfinansowane z kasy miasta, nie nadużywały dodatkowej formy pozyskiwania pieniędzy w ramach partycypacji. - Ten budżet był budowany z myślą o indywidualnym mieszkańcu - mówi radny Paweł Gulewski. - Chcieliśmy, by to zwykli obywatele mieli decydujący głos, tymczasem w zderzeniu ze szkołami nawet większe grupy zwykłych mieszkańców nie miałyby szans. Doświadczenia innych miast pokazują, że takie działania zniechęcały mieszkańców do partycypacji. W tym roku zajmiemy się więc przygotowaniem nowej formuły w budżecie obywatelskim, z osobną pulą dla szkół i innych instytucji publicznych.

W Urzędzie Miasta czekają na projekty, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Jednocześnie rozpoczęła się już realizacja projektów zgłoszonych w ubiegłorocznym podziale pieniędzy. W budżecie na 2015 rok udało się zrealizować niemal wszystkie projekty z jednym wyjątkiem.

- Chodzi o trasę spacerowo-rowerową, która biegnie wzdłuż Strugi Toruńskiej i łączy się ze ścieżką rekreacyjną przy Skłodowskiej-Curie i Olsztyńskiej - mówi dyrektor Paweł Piotrowicz. - Niestety, nie udało się tam uzgodnić przejścia przez teren prywatny. Starania w tej sprawie trwają i zadanie jest wpisane do budżetu miasta na rok 2016.

Jak złożyć projekt?

Projekty przyjmowane będą do końca marca. Wystarczy opisać pomysł na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu. Dokumenty należy dostarczyć do UMT.
Pomysły mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Torunia (wymagane ukończenie 16 lat), czyli osoby, dla których Toruń stanowi centrum interesów życiowych (przebywają tu ponad 183 dni w roku, pracują tu lub się uczą). Szczegółowe informacje na stronie www.torun.pl.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.