Mieszkańcy z Bledzewa i Skwierzyny nie mają jak dojechać do pracy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Mieszkańcy z Bledzewa i Skwierzyny nie mają jak dojechać do pracy

Dariusz Brożek

Mieszkańcy kilku wsi liczą na wznowienie zawieszonych ostatnio połączeń autobusowych. Kursów nie ma, bo radni nie chcieli, żeby gmina do nich dopłacała. A bez dopłat, PKS nie pojedzie.

Likwidacja kursów autobusowych do Bledzewa i Skwierzyny podniosła ciśnienie mieszkańcom pobliskich wsi. Od kilku dni nie mogą dojechać do pracy, do szkół. Liczą na reakcję urzędników. - Jeśli kursy przynoszą przewoźnikowi straty, gmina powinna do nich dopłacać. Przecież tymi autobusami jeżdżą mieszkańcy - denerwuje się Henryk Pawlicki z Zemska.

Chodzi o pięć połączeń, które do końca stycznia obsługiwała spółka PKS w Gorzowie. Zostały zawieszone, bo przynosiły straty. Zdaniem prezesa spółki Krzysztofa Częstochowskiego, autobusy woziły... powietrze. - W przypadku zawieszonych kursów nie zarabialiśmy nawet na paliwo i kierowców. A przecież musimy też płacić za remonty, garażowanie i wiele innych spraw - tłumaczy.
Spółka liczyła, że jej straty na obu liniach pokryje gmina. Wyliczyła nawet, że urząd powinien dopłacać do nierentownych kursów około 2 tys. zł miesięcznie.

Sekretarz urzędu gminy Wojciech Andrzejewski zaznacza, że sprawa była omawiana na komisjach i sesji rady gminy. - O ewentualnej dotacji dla PKS-u muszą zdecydować radni. Wniosek został jednak odrzucony. Przeciwnicy argumentowali, że nie możemy wspierać prywatnej firmy - wyjaśnia urzędnik.

Spółka utrzymała kilka innych kursów przez te miejscowości. Dlatego ich mieszkańcy mogą dojechać do Bledzewa, Skwierzyny i ościennych wsi. Ale w innych godzinach, co nie wszystkim pasuje.

Czy radni zmienią decyzję? Jest na to szansa, bo o sprawie zrobiło się głośno. - W przyszłym tygodniu zwołam wspólne posiedzenie wszystkich komisji w tej sprawie - zapowiada przewodniczący rady gminy Mieczysław Wirszyc.

Przewodniczący liczy, że radni tym razem wyrażą zgodę na dopłaty. - Jeśli nawet nie do wszystkich zawieszonych kursów, to przynajmniej do dwóch najważniejszych. Do porannego autobusu z Templewa przez Osiecko i Bledzew do Skwie-rzyny oraz popołudniowego kursu w odwrotnym kierunku, czyli ze Skwierzyny do Tem-plewa. I przynajmniej do końca czerwca, gdyż chodzi przede wszystkim o dojeżdżającą do szkół młodzież - dodaje przewodniczący Mieczysław Wirszyc.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.