Mieszkańcy zdecydowali. Trzynaście ulic w mieście zmieniło swoją nazwę

Czytaj dalej
Łukasz Koleśnik

Mieszkańcy zdecydowali. Trzynaście ulic w mieście zmieniło swoją nazwę

Łukasz Koleśnik

Dużo pracy, konsultacje z mieszkańcami i w końcu Krosno ma to za sobą. Nazwę zmieniło trzynaście ulic na podstawie ustawy dekomunizacyjnej

Nowe nazwy nadano podczas ostatniej sesji rady miejskiej pod okiem posła Jacka Kurzępy. - Byłem posłem-sprawozdawcą ustawy, dotyczącej zmiany nazw ulic. Jest to więc sprawa bliska mojemu sercu - podkreślał.
Poseł cieszył się również, że historycy, którzy szukali nowych nazw, w dużej mierze nawiązali do historii książąt Piastowskich.
- Chciałbym jednak, żeby przy następnych okazjach zwrócić też uwagę na mniej zamierzchłą historię i wspomnieć np. wybitnych krośnian, ponieważ budowanie naszej tożsamości historycznej jest bardzo ważne - zaznaczał. Nazwy ulic były konsultowane z mieszkańcami, których ona bezpośrednio dotknie. W sumie zmieniono trzynaście ulic, nadano nazwę rondu - Zesłańców Sybiru. Nie ma też już Placu 11. Pułku, który zmienił się w Plac Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał również skwer na zbiegu ulic Poznańskiej i Kościuszki - Skwer 4. Dywizji Zmechanizowanej.

Choć nazewnictwo było konsultowane, to po ogłoszeniu nowych ulic zdania mieszkańców były podzielone.
- Ulica Wakacyjna brzmi kiepsko. Szkoda, że zapomniano o Armii Krajowej - mówi Tomasz Kucharski.
- Marksa jednak zmieniła się na Menniczą? Przecież wszyscy mieszkańcy głosowali na Staromiejską - dziwi się Marzena Jankowiak.
Urzędnicy podkreślają, że nowe nazwy wybrała większość mieszkańców. - Szkoda, że frekwencja podczas spotkań była niska. Sięgała zwykle ok. 20 procent lub mniej - przyznaje burmistrz Marek Cebula.

Sekretarz Agnieszka Czarnolewska podkreśla, że konsultacje na ul. Marksa wyglądały inaczej.
- Tamtejsza numeracja i oznaczenia były pomieszane i trzeba było wszystko uporządkować. Dlatego też tylko 36 z 91 mieszkańców będzie mieszkało na dawnej Marksa. To właśnie ci mieszkańcy wybrali nazwę Mennicza, a nie Staromiejska. Pozostali krośnianie zostali przypisani do ulicy Murnej (do nr 47) - wyjaśnia A. Czarnolewska.
Nowe nazwy powinny wejść w życie w tym miesiącu. - Myślę, że zostaną zatwierdzone po 15 sierpnia. Nie trzeba będzie zmieniać dowodów rejestracyjnych ani prawo jazdy - podkreśla sekretarz.
- Zmiana nazw ulic nie była łatwym zadaniem, ale mu sprostaliśmy. Pod koniec miesiąca każdy kogo zmiana dotknie, zostanie o tym powiadomiony listownie - mówi przewodniczący rady, Tomasz Rogowski.

Zmieniono nazwy 13 ulic

W przyszłości więcej zmian?

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej zatwierdzono 13 nowych nazw ulic:
1. Obrońców Stalingradu na Słubicką
2. 40-lecia PRL - Osiedle Północne
3. Armii Czerwonej na Wakacyjną
4. Armii Ludowej na Spokojną
5. Partyzantów na Kamienną
6. 22 Lipca na Murną
7. Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na Zamkową
8. Walki Młodych na Mnichów
9. Żymierskiego na Trakt Książęcy
10. Marksa na Menniczą
11. Świerczewskiego na Nadodrzańską
12. 20 Lutego na 11 Listopada
13. 17 Pionierów na Pionierów

Oprócz tego zmieniono nazwę Placu 11. Pułku na Plac Unii Europejskiej oraz nadano nazwę rondu (Zesłańców Sybiru). Niewykluczone, że to nie jedyne zmiany nazw w przyszłości. - Instytut Pamięci Narodowej wciąż bada kolejne nazwy i możliwe, że w przyszłości będziemy musieli ponowić procedurę i zmienić inne ulice - przyznaje przewodniczący rady miejskiej, Tomasz Rogowski.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.