Aleksandra Chomicka

Mieszkanie kupuj z głową i z planem

Mieszkanie kupuj z głową i z planem Fot. Robyg/ materiały prasowe
Aleksandra Chomicka

Wybór mieszkania to niezwykle ważna decyzja, do której należy się dobrze przygotować. Kryteria i preferencje znacznie się zmieniły.

Dogodna lokalizacja osiedla to jeden z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie. Szczególnie istotna jest rozbudowana sieć połączeń drogowych i komunikacji publicznej, gwarantujących komfortowe i szybkie dotarcie do miejsc, w których najczęściej bywamy.


Kryteria wyboru się różnią

... w zależności od stanu rodzinnego, trybu życia i upodobań. Rodziny z dziećmi powinny zapoznać się z okoliczną ofertą lokali usługowych i budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, urzędów i przychodni. Warto z góry wiedzieć, czy mieszkając na osiedlu będziemy mieli niedaleko by zapisać się do lekarza, odprowadzić dziecko do szkoły czy załatwić sprawy urzędowe.

Dla rodzin z małymi pociechami bardzo ważna jest obecność na osiedlu nie tylko placówek opiekuńczych - żłobków, przedszkoli (i godzin ich funkcjonowania!), ale również placów zabaw, obiektów rekreacyjnych i sportowych. Te ostatnie są ważne również dla osób prowadzące aktywny tryb życia.

Dopasuj mieszkanie do siebie, a nie odwrotnie

Określenie potrzeb i oczekiwań, pozwoli ustalić jaka minimalna powierzchnia lokalu jest nam potrzebna.
Inne potrzeby (niezależnie od możliwości finansowych) mają single, pary, małżeństwa z dziećmi , a w końcu osoby posiadające zwierzęta.

Ważny jest nie tylko metraż, ale również piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Lokale na parterze - bardzo często posiadające ogródek - to idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi oraz miłośników czworonogów. Z kolei mieszkania na wyższych piętrach będą komfortowe dla osób, które cenią spokój lubią widoki, Ze względów bezpieczeństwa to dobry wybór dla tych, którzy większość czasu spędzają poza domem - dużo pracują lub często wyjeżdżają w delegacje.

To samo dotyczy metrażu: najbardziej popularne według statystyk typy mieszkań - komfortowa kawalerka czy dwa-trzy pokoje o kompaktowym metrażu będą idealną propozycją tylko dla niektórych z planujących kupno lokalu. Jeżeli ograniczenia finansowe ograniczają wielkość kupowanego metrażu - trzeba wybierać szczególnie starannie, zwracając uwagę na układ funkcjonalny mieszkania. Ważna jest możliwość łączenia dzielenia pomieszczeń. Aneks kuchenny powinien być z oknem, by można było w ewentualnie wydzielić ją, jeżeli pokój dzienny będzie musiał spełniać również rolę sypialni, gdy na świat przyjdzie dziecko. Takie detale uwzględnione są w cenach, ale kilka tysięcy wydane teraz w przyszłości może wielokrotnie zaprocentować.

Za co płacić warto lub nie

Strony świata, czyli tzw. ekspozycja mieszkania - również znajdują odbicie w cenie. Położenie lokalu względem stron świata ma wpływ na doświetlenie pomieszczeń w porach dnia.

Mieszkania, których okna wychodzą na południe, będą bardziej nasłonecznione, w zimie zaoszczędzimy na ogrzewaniu, ale latem będziemy musieli zainwestować w klimatyzator. Apartamenty zorientowane na wschód będą doskonale oświetlone rano, co jest dobrym wyborem dla rannych ptaszków, ale śpiochy mogą być tym poirytowane. Ważna jest więc zorientowanie poszczególnych pomieszczeń. Może nie warto skreślać tańszego mieszkania, w którym część okien wychodzi okna na północ - świetnie sprawdzi się to w sypialni, kuchni, łazience.

Warto także przemyśleć kwestię wielkości okien w mieszkaniu. Modne są wielkie przeszklenia, ale czy łatwo będzie umeblować mały pokój z oknami do ziemi?

[email protected]

Aleksandra Chomicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.