Mieszkanie plus - kolejny krok rządu, który ma zachęcić Polaków do zakładania rodzin [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała-Szymonek

Mieszkanie plus - kolejny krok rządu, który ma zachęcić Polaków do zakładania rodzin [INFOGRAFIKA]

Katarzyna Domagała-Szymonek

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu poznamy szczegóły programu Mieszkanie+. Ma być on odpowiedzią na problem z dostępem do tanich mieszkań pod wynajem. Skierowany będzie do mniej zamożnych rodzin.

- 500 plus to jest dopiero początek różnych propozycji, które będziemy dla rodzin przygotowywali i proponowali. Musimy stworzyć przede wszystkim modę na demografię, modę na dzietność, modę na rodzinę. Mamy tutaj różne pomysły, będziemy w tej chwili w najbliższym czasie ogłaszali bardzo ambitny program mieszkaniowy - premier Beata Szydło mówiła w minioną sobotę w Polsat News.

Mówiąc to, na myśli miała Mieszkanie plus. Program, którego szczegóły ma przedstawić jeszcze w kwietniu. Do tej pory wiemy, że jego głównym celem jest przekonanie Polaków do wynajmowania a nie kupowania mieszkań. Dziś ok. 85 proc. mieszkań w kraju, to mieszkania własnościowe. PiS chce zmienić ten trend, wzorując się na krajach z Unii Europejskiej, np. Danii czy Szwecji. Rząd Szydło planuje stworzyć cały wachlarz instrumentów wspierających rynek mieszkaniowy.

Mieszkanie za czytanie

Program skierowany jest do mniej zamożnych rodzin. Jak wyjaśniała Szydło, takie rozwiązanie pozwoliłoby rodzinom o średnich dochodach mieć szansę na uzyskanie własnego mieszkania. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że byłoby to możliwe poprzez utrzymanie czynszu na poziomie gwarantującym dostępność finansową oraz dogodne warunki wynajmu, m.in. w ramach tzw. "dochodzenia do własności". Mieszkania miałyby powstawać na gruntach należących do Skarbu Państwa, dlatego koszt budowy według szacunków, nie przekraczałby 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Rząd jeszcze nie zdradził, kiedy program miałby wejść w życie, ale wiadomo, że po uruchomieniu Rodziny 500 plus, jest on kolejnym, nad którym pracuje.

Gospodarka mieszkaniowa na Śląsku
Create your own infographics
Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.