Mieszkanie Plus w Katowicach. Wiemy, jak będzie wyglądać. Jakie ceny?

Czytaj dalej
Fot. Mat. Inwestora
Justyna Przybytek - Pawlik

Mieszkanie Plus w Katowicach. Wiemy, jak będzie wyglądać. Jakie ceny?

Justyna Przybytek - Pawlik

Mieszkanie Plus w Katowicach: Trzy wielorodzinne budynki. Wysokie na cztery kondygnacje, z obszernymi, zielonymi dziedzińcami. Wszystkie o ceglanym kolorze elewacji, które łącznie pomieszczą 500 mieszkań. Tak ma wyglądać Nowy Nikiszowiec, jedno z dwóch osiedli mieszkaniowych w Katowicach, wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Konkurs na koncepcję osiedla, które ma powstać przy ulicy Górniczego Dorobku na Mrówczej Górce, wygrała warszawska pracownia 22Architekci. Dla kogo będzie Mieszkanie Plus w Katowicach i ile będzie kosztował najem?

Mieszkanie Plus w Katowicach

Osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus będą w Katowicach dwa. Jedno powstanie przy ul. Górniczego Dorobku w sąsiedztwie Nikiszowca. Drugie przy ulicy Korczaka w dzielnicy Szopienice. Na obu będzie łącznie około 1000 mieszkań. Kto będzie mógł ubiegać się o najem, jakie będą stawki czynszu, po jakim czasie będzie można mieszkania wykupić?

Mieszkanie Plus przy Nikiszowcu

Konkurs na projekt osiedla szopienickiego wciąż trwa (będzie to osiedle modelowe, na projekt którego trwa ogólnopolski konkurs architektoniczny), natomiast wiadomo już jak będzie wyglądał Nowy Nikiszowiec.

Budowa Nowego Nikiszowca, ale też osiedla przy ulicy Korczaka w Szopienicach, ma się rozpocząć na wiosnę 2018 roku. Natomiast do końca tego roku mają być gotowe projekty obu osiedli. Finał obu inwestycji zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 roku.

Mieszkania Plus w Katowicach mają być na wynajem, ale również z opcją dojścia do własności.

Mieszkanie Plus w Katowicach: mówi prezydent

- Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia - podkreśla Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Osiedle do złudzenia przypomina zabudowę zabytkowego Nikiszowca, w którym kwartały tworzą familoki, a między nimi znajdują się dziedzińce z zielenią i placami zabaw.

Mieszkanie Plus w Katowicach: koncepcja dla Nowego Nikiszowca pracowni 22Architekci
Mat. Inwestora Mieszkanie Plus w Katowicach: koncepcja dla Nowego Nikiszowca pracowni 22Architekci

W koncepcji pracowni 22Architekci jest tak samo. Zabudowa w formie kwartałów z obszernymi, wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji. Mieszkań będzie tu 500, każde z nich będzie miało około 60 m kw. Praca została wybrana przez jury konkursu jednogłośnie. Co ciekawe, pracownia Konior Studio, która wcześniej na zlecenie katowickiego magistratu przygotowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki pod osiedle (na podstawie tej koncepcji przeprowadzono konkurs), zdobyła drugą nagrodę.

Budowa Mieszkań Plus w Katowicach jeszcze w przyszłym roku

Tymczasem pierwsza nagroda to 25 tysięcy złotych i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej nowego osiedla.

Mieszkanie Plus w Katowicach: koncepcja dla Nowego Nikiszowca pracowni 22Architekci
Mat. Inwestora Mieszkanie Plus w Katowicach. Dla kogo, jakie ceny za metr kwadratowy i jak będą wyglądały?

Budowa Nowego Nikiszowca, ale też osiedla przy ulicy Korczaka w Szopienicach, ma się rozpocząć na wiosnę 2018 roku. Natomiast do końca tego roku mają być gotowe projekty obu osiedli. Finał obu inwestycji zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 roku. Inwestorem programu Mieszkanie Plus w Katowicach będzie spółka celowa, której głównym udziałowcem jest BGK Nieruchomości, a do której katowicki TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) wnosi grunty pod inwestycje.

Mieszkania przy ulicy Korczaka będą 2, 3 i 4-pokojowe, zaś te w Nikiszu mają mieć średnio po 60 m kw. Dodatkowo w ramach tej drugiej inwestycji miasto wybuduje drogą o długości ponad 1,3 kilometra łączącą nowe osiedle z ulicą Szopienicką, przy drodze powstanie chodnik, oświetlenie oraz ścieżka rowerowa.

Mieszkanie Plus, czyli tani wynajem, z opcją dojścia do własności

Mieszkanie Plus to jeden ze sztandarowych programów rządu Prawa i Sprawiedliwości. W ramach jego pilotażu w całym kraju ma powstać kilkanaście tysięcy tanich mieszkań, dedykowanych tym, których nie stać na kupno własnego "M", ale jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby mieszkanie otrzymać od miasta. Mieszkania Plus mają być na wynajem, ale również z opcją dojścia do własności.

Mieszkanie Plus w Katowicach: koncepcja dla Nowego Nikiszowca pracowni 22Architekci
Mat. Inwestora Mieszkanie Plus w Katowicach: koncepcja dla Nowego Nikiszowca pracowni 22Architekci

Rząd deklaruje, że wysokość czynszu – w zależności od standardu i lokalizacji budynku – zamknie się w granicach 10-25 zł za m kw. Do tego należy doliczyć rachunki za wodę, gaz, ogrzewanie. Projekt zakłada możliwość nabycia prawa własności do nieruchomości po 30 latach regularnego opłacania czynszu, który wówczas będzie nieco wyższy.

Dla kogo będą Mieszkania Plus?

Mieszkanie Plus ma być dostępne dla wszystkich, jednak w przypadku dużego zainteresowania mają być tworzone listy rankingowe. W pierwszej kolejności szansę na Mieszkanie Plus mają mieć: rodziny wielodzietne, osoby o stałych dochodach zbyt niskich na uzyskanie kredytu hipotecznego, a zarazem zbyt wysokich, by otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne, osoby płacące podatek dochodowy na obszarze danej gminy, osoby szczególnie pożądane na terenie danej gminy (o określonym wykształceniu, pracujące w określonym sektorze itp.) oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej. Decyzję o przydziale mieszkania w Programie Mieszkanie Plus podejmować będą jednostki zarządzające danym osiedlem oraz samorządy.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.