"Mieszkanie za czytanie": Dać nowe życie, często zaniedbanym, kamienicom

Czytaj dalej
Ola Szatan

"Mieszkanie za czytanie": Dać nowe życie, często zaniedbanym, kamienicom

Ola Szatan

Mieszkania w kamienicy mają swój niepowtarzalny urok - podkreśla Tomasz Spyra, koordynator do spraw remontów pracujący w firmie Śląskie Kamienice. Na jego koncie jest już wiele remontów, w tym mieszkania, które można wygrać w naszej wyjątkowej loterii.

Podobno jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka jest remont mieszkania. Bo najpierw trzeba się do niego przygotować, zabrać się do dzieła, a potem... wytrwać w tym wyzwaniu. Laureat nagrody głównej w naszej loterii „Mieszkanie za czytanie” będzie mógł jednak spać spokojnie.

Mieszkanie w kamienicy przy ulicy Moniuszki 12 w Katowicach jest gruntownie wyremontowane, a do tego urządzone i wyposażone. To efekt znakomitej pracy ekipy Śląskich Kamienic.

KLIKNIJ i weź udział w loterii!

Zapytaliśmy Tomasza Spyrę, koordynatora do spraw remontów ze Śląskich Kamienic, czym się różni remont mieszkania w kamienicy od remontu mieszkania w bloku?

– Niezależnie od miejsca remontu podstawą jest kanalizacja. Od tego trzeba zacząć. Kanalizacja jest najważniejszą sprawą, bo jeśli od niej się nie rozpocznie to potem cały czas pojawiają się problemy. Remont w kamienicy jest ciekawy. W historycznych budynkach mamy do czynienia z piękną, mocną cegłą, którą zresztą wielu klientów chce wyeksponować. To modne we współczesnych wnętrzach. Remont mieszkania w kamienicy nie różni się jednak niczym od remontu mieszkania w bloku. Śląskie Kamienice, tam gdzie jest to konieczne dokonują generalnego remontu mieszkań, z wymianą wszystkich wymagających zmian instalacji włącznie. Chcemy dać – często mocno zaniedbanym kamienicom - nowe życie.

Zatrzymując się jeszcze przy kanalizacji, to największym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć, jest wiek budynków. Tomasz Spyra opowiada, że bywają sytuacje, kiedy piony kanalizacyjne mają po sto lat.

– To są żeliwne rury, które od lat są przerdzewiałe i zatkane. Wymieniamy je wszystkie na nowe. Tak jak robi się w nowych domach - tłumaczy.

Tak naprawdę, aby dobrze wyremontować dwupokojowe mieszkanie wystarczą cztery osoby. – To jest idealna ekipa, dzięki której wszystko idzie sprawnie. Gdy są dwie osoby to remont dłużej trwa. A wszystkim chyba zależy na czasie - podkreśla.

Zabierając się za gruntowny remont warto pomyśleć o wcześniejszym sporządzeniu odpowiedniego harmonogramu prac.

– Oprócz kanalizacji, kolejnym ważnym punktem jest wymiana elektryki. Na to trzeba zwrócić uwagę. Remont od podstaw – jaki wykonujemy dla naszych klientów ma tę zaletę, że przestrzeń jest niezagospodarowana. Klienci wprowadzają się już do świeżo wykończonego lokalu. Na pewno zdecydowanie gorzej remontuje się własne mieszkanie, gdy nie mamy gdzie się wyprowadzić na czas remontu. Gdy mieszka się w dużym pokoju, gdzie nagle pojawia się umywalka, a lodówka przenoszona jest z jednego pomieszczenia do drugiego – uśmiecha się nasz kierownik.

Jakie są największe mity dotyczące remontu mieszkań w kamienicach? Czego ludzie się najbardziej obawiają?
Okazuje się, że najczęściej obawy dotyczą wieku tych domów. Ale z drugiej strony to historia tych budynków nadaje im niepowtarzalnego charakteru.

– Mieszkania w kamienicach mają swój urok. Chodzi o zachowanie klimatu, którego nie ma w bloku. Nie brakuje pasjonatów takich miejsc – dodaje.

Z kamienicami często kojarzone są piece kaflowe. Tymczasem jest ich już coraz mniej. Ze względów bezpieczeństwa.

– W Śląskich Kamienicach jesteśmy zwolennikami ogrzewania centralnego – miejskiego lub elektrycznego. Stosujemy ekologiczne – to niezwykle ważne w dzisiejszych czasach - wysoko energooszczędne piece elektryczne, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów utrzymania mieszkania w kamienicy - podsumowuje Tomasz Spyra.

Przypominamy, że aby wziąć udział w loterii „Mieszkanie za czytanie”, należy zebrać i wyciąć minimum 12 kolejnych, następujących po sobie kuponów.

Tych z Państwa, którzy uzbierali już zestaw 12 kuponów, zachęcamy do wysyłania ich do siedziby „Dziennika Zachodniego”. Prosimy pamiętać też o konieczności podpisania oświadczenia o pełnoletności i zapoznaniu się z regulaminem loterii.

Kolejne losowanie nagród dodatkowych czeka nas już 8 czerwca.

http://slaskiekamienice.pl/

*Mieszkanie za czytanie. Weź udział w loterii
*Jak grać żeby wygrać. Zasady loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Loteria mieszkaniowa Dziennika Zachodniego. Najczęściej zadawane pytania
*Nagrody w loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Regulamin loterii Dziennika Zachodniego - Mieszkanie za czytanie
*Kamienice mają dusze

Ola Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.