Milczący protest pielęgniarek w Katowicach. Chcą podwyżek [WIDEO] Strajk pielęgniarek EEC KATOWICE

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Milczący protest pielęgniarek w Katowicach. Chcą podwyżek [WIDEO] Strajk pielęgniarek EEC KATOWICE

Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Protest pielęgniarek w Katowicach w czasie EEC Katowice 2015: Przed Spodkiem w środę 22 kwietnia protestują pielęgniarki z całego regionu, by walczyć o lepsze płace i lepsze warunki pracy. Czy spotkają się z uczestnikami Europejskiego Kongresu Gospodarczego? STRAJK PIELĘGNIAREK

Protest pielęgniarek w Katowicach w czasie EEC Katowice 2015:

Kilkaset, a być może nawet tysiąc, pielęgniarek zebrało się w środę na placu przed Spodkiem, tuż obok MCK, gdzie odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy. Pielęgniarki ustawiły się w kregu, milczały przez godzinę, bo jak tłumaczyły dość słów już padło, „kto chce, ten zrozumie nasze milczenie”.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? OTO PENSJE PIELĘGNIAREK CZARNO NA BIAŁYM

Pielęgniarki zebrały się w Katowicach, aby zaprotestować przeciw pogarszającym się warunkom pracy oraz niskim zarobkom. Celowo wybrały datę i miejsce protestu. - W tym czasie w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, na którym obecne są również osoby związane z ochroną zdrowia w Polsce, co daje nadzieję, że nasz głos zostanie usłyszany i wysłuchany – mówiły.

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego protestują także anarchiści.

ANARCHIŚCI URZĄDZILI ANTYKONGRES ZOBACZ WIDEO

Krystyna Ptok, przewodnicząca Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przypominała, że pielęgniarek wciąć ubywa. - Średnia pielęgniarek i położnych to 48 – 49 lat. W tej chwili ukończyło szkoły i weszło do systemu 400 osób, a odeszło z systemu 1100 osób na poziomie regionu śląskiego – wyliczała.

Jak dodała z powodu braku kadr dochodzi do sytuacji, że pod opieką pielęgniarki na oddziale jest 30 pacjentów. - Jesteśmy przeciążone – tłumaczyła Ptok.

Pielęgniarki walczą też o wzrost płac. - Średnie wynagrodzenie w naszej grupie zawodowej to 2600 zł brutto, to kwota wraz z dyżurami nocnymi i świątecznymi – mówiła przewodnicząca.

- Będzie nas co najmniej 700 - informuje Iwona Borchulska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych regionu śląskiego. Jak mówi już zamówiono kilka autobusów, ale wiele protestujących przyjedzie we własnym zakresie.

- W tym czasie będzie się odbywał Europejski Kongres Gospodarczy, co daje nam nadzieję, że głos nasz zostanie usłyszany i wysłuchany - wyjaśnia Borchulska.

W jakiej sprawie protestują pielęgniarki? Domagają się m.in. podwyższenia standardów leczenia w szpitalach i przychodniach, zwiększenia finansowania służby zdrowia i podwyżek.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? OTO PENSJE PIELĘGNIAREK CZARNO NA BIAŁYM

Zgodnie z harmonogramem protestu 12 maja odbędzie się we wszystkich placówkach zdrowia w Polsce dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego protestują także anarchiści.

ANARCHIŚCI URZĄDZILI ANTYKONGRES ZOBACZ WIDEO


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Komentarze

22
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pielęgniarka

Moja miesięczna pensja - 1700zł na rękę to jednorazowa wypłata lekarza z dyżur... i Państwo nie ma pieniędzy?

Młoda pielęgniarka

Dla zainteresowanych tematem, proszę o wypełnienie ankiety do pracy magisterskiej dotyczącej opinii o zawodzie pielęgniarki. Z góry dziękuję. https://docs.google.com/forms/d/1dfHHCQZYQVmLquI6Ke-aJZ71AbR6Zg8fRrpSbfCbGgo/viewform?fbzx=-2214979022609295019

rencista

ja tez chce i nic z tego nie wynika,ja tym paniaoddam swoja rente601zl,a tez jestem bylym prcownikiem polskiej sluzby Zdrowia

Agata

Dziękuję koleżankom i kolegom, pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym za zachowanie godności na pikiecie. Organizacja bez zarzutu, byle nas usłyszano...

Jan

One naprawdę harują za grosze bo całą kasę zgarniają lekarze.

AUTONOMIA POLITYCZNO GOSPODARCZO I PRAWNO OD SSyFOSTANU ZOO CIELMICZAN MOnGOLI.777


A dlaczego?

0 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan Kowalski (gość) • 15.04.15, 22:01:40

A dlatego że dostęp do wiedzy nauki i specjalizacji dla młodych w Polsce jest blokowany ograniczany. Dlatego musi szukać pomocy w Indiach. I współczuję mu. Oczywiście. Ale tak długo jak lekarze bedą wypełniać papiery urzędników tak długo bedą Polacy leczeni na poziomie trzeciego świata. A Indie to już nie jest trzeci świat. Polska staje się trzecim światem.

pasazer autobusu

Przestancie juz strajkowac bo z pustego ani salamon nie naleje.
Co maja godac ci co nie maja roboty ,co -tez strajkowac.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.