Miłego letniego wypoczynku. I lektury

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński
Maria Zawała

Miłego letniego wypoczynku. I lektury

Maria Zawała

15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wojska Polskiego i 95. rocznica bitwy warszawskiej 1920 r. Wiąże się to z ustawowym zakazem handlu - nie zrobimy więc zakupów w supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych. Ale możemy wypoczywać i czytać Śląsk Plus

15 sierpnia to w polskiej kulturze święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjny czas pielgrzymowania do miejsc kultu maryjnego. W tym tygodniu w Śląsku Plus możecie zobaczyć, gdzie poza jasną Górą są w naszym regionie takie sanktuaria.

15 sierpnia to także święto Wojska Polskiego i 95. rocznica bitwy warszawskiej 1920 r. Czy wiecie, że za cztery tygodnie na ekrany kin trafi "Karbala" - najnowszy film Krzysztofa Łukasiewicza (twórcy m.in. "Generała Nila"), opowiadający o największej bitwie z udziałem polskich oddziałów od czasu zakończenia II wojny światowej? Czy młodzi ludzie po jego obejrzeniu zapragną zostać komandosami? Wojsko Polskie czeka na ochotników, ale niełatwo się dostać do elitarnych jednostek. A te są przede wszystkim w naszym regionie. Zobaczcie je na mapie.

15 sierpnia to także po prostu długi weekend, zwłaszcza, że za świąteczną sobotę, wiele firm odbiera wolne właśnie w piątek. Można się wybrać np. do Świętochłowic. Na początku lipca mieszkańcom i turystom udostępniono tam ostatnią pozostałość po byłej kopalni "Polska". Słynne dwie wieże powoli stają się także symbolem miasta. Nie byliście jeszcze przy Wojska Polskiego 16? Warto się wybrać! Zapraszamy na spacer.

Komu upał niestarszny, a w weekend nadal ma być gorąco, może spróbować poćwiczyć na wolnym powietrzu. Proponujemy nordic walking, który angażuje bardzo wiele mięśni - ramion, brzucha i klatki piersiowej - które w przypadku innych rodzajów aktywności nie są używane. To sprawia, że ćwiczyć może każdy, bo przeciwwskazań nie ma. Tylko chcieć trzeba. U nas szczegółowe informacje, jak z kijami chodzić poprawnie.

Ćwiczą, i to intensywnie, członkowie grupy Core Żory. Są amatorami, ćwiczą dla siebie, ale dzisiaj są wzorem dla wielu dzieciaków i dorosłych. Siłacze z Core zaskakują. Amatorską Drużynę Sportową Core tworzą uczniowie z żorskich i okolicznych szkół średnich, którzy potrafią wyczyniać prawdziwe cuda i ewolucje ze swoim ciałem. Chłopaki mają 18 i 19 lat, "stalowe" mięśnie, a stanie na rękach, czy wykonanie kilkudziesięciu pompek w jednej serii to dla nich "bułka z masłem". Tylko pozazdrościć.

No i ruszać się nie tylko w weekend. W każdy poniedziałek o 6.30 na przykład na polu golfowym w Bytomiu Szombierkach są bezpłatne zajęcia z jogi. Pomysłodawcą tej formy rekreacji jest grupa Piękna Strona Miasta. Miejsce udostępniła Armada Golf Club. Joga o świcie? Czemu nie.

Te i wiele innych artykułów jak co tydzień w Śląsku Plus. Zobaczcie filmy i infografiki. Miłego letniego wypoczynku

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.