Arkadiusz Biernat

Miliony dla Mszany od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Za hałdę

Wójt Mirosław Szymanek nie ukrywa zadowolenia z dodatkowych milionów w budżecie gminy Fot. UG Mszana Wójt Mirosław Szymanek nie ukrywa zadowolenia z dodatkowych milionów w budżecie gminy
Arkadiusz Biernat

Duży zastrzyk gotówki! Prawie 10 mln zł trafi do budżetu Mszany. Gmina zawarła ugodę mediacyjną z JSW za korzystania z działek gminnych na terenie hałdy Pochwacie.

Ten temat ciągnął się przez dłuższy czas, ale wreszcie został pomyślnie rozwiązany dla obu stron. Gmina Mszana i Jastrzębska Spółka Węglowa zawarły ugodę mediacyjną. Dotyczy bezumownego korzystania z działek gminnych na terenie hałdy Pochwacie za okres 6 lat i opiewa na kwotę 9,7 mln zł netto (12 mln zł brutto). Środki z ugody wpłynęły do budżetu we wrześniu.

- Te pieniądze pozwolą nam poprawić wskaźniki finansowe, związane ze zwiększonymi wydatkami na prowadzone obecnie duże inwestycje oraz pozwolą rozpocząć obiecaną mieszkańcom Gogołowej rewitalizację centrum tego sołectwa. Jeszcze tej jesieni chcemy ogłosić przetarg na nowy obiekt, w którym znajdzie się ośrodek kultury i remiza strażacka- mówi Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

Dodaje, że dodatkowe środki są bardzo potrzebne także z powodu tego, że gmina potrzebuje środków własnych na złożone projekty dotyczące remontów dróg i realizację innych ważnych spraw zgłaszanych przez mieszkańców.

Dla nas to porozumienie jest równie ważne, biorąc pod uwagę, z jakiego poziomu obie strony rozpoczynały rozmowy. Dla kopalni Zofiówka ta ugoda zapewnia bezpieczeństwo w temacie możliwości składowania kamienia. Jest w niej również zawarty zapis o współpracy z Gminą w sprawie kształtowania zwałowiska Pochwacie. Będziemy o tym rozmawiać także z najbardziej zainteresowanymi, czyli mieszkańcami sołectwa Gogołowa - tłumaczy z kolei Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW S.A. Mediacja jest pozasądowym trybem rozstrzygania sporów. Taką procedurę JSW S.A. zastosowała w negocjacjach z gminami po raz pierwszy.

JSW zabiega o zgodę na rekultywację zwałowiska poprzez zwiększenie jego pojemności, przy czym zostanie zachowana obecna rzędna. Hałda nie będzie więc wyższa, nie wyjdzie też poza obecne granice, ale zostaną wyostrzone jej zbocza.

- Modernizacja zwałowiska zakłada pozostawienie docelowej rzędnej 327 metrów, zostanie natomiast znacznie powiększona wierzchowina. W przyszłości na wierzchowinie można będzie coś zrobić. Od strony, gdzie są zabudowania, pozostanie również pas otuliny zieleni - mówił na łączonym posiedzeniu komisji Jerzy Majchrzak, dyrektor Biura Ochrony Środowiska i Szkód Górniczych w JSW S.A.

Kopalnia, największy pracodawca

Przedstawiciele JSW będą obecni na Zebraniu Wiejskim w Gogołowej, zaplanowanym na 25 września, na którym będą przedstawiać mieszkańcom plany związane z Pochwaciem. Od lipca 2019 r. kopalnia dzierżawi od Gminy działki na zwałowisku, z których wcześniej korzystała bezumownie. Miesięcznie z tego tytułu wpłynie do budżetu 210 tys. zł.

Wójt gminy podkreśla, że ugoda z kopalnią, to nie jest pozwolenie kopalni na coś więcej, niż to, co było od dawna planowane.

- Ponadto hałdy, szkody górnicze i transport kamienia po naszych drogach mamy od lat, w pewien sposób przyzwyczailiśmy się do tych uciążliwości, w rozmowach z kopalnią staramy się je redukować. Przed nami jeszcze wiele trudnych rozmów w związku z działalnością górniczą, ale mam nadzieję, że ta ugoda jest zapowiedzią dobrej współpracy- tłumaczy Mirosław Szymanek. - Ponadto hałdy, szkody górnicze i transport kamienia po naszych drogach mamy od lat, w pewien sposób przyzwyczailiśmy się do tych uciążliwości, w rozmowach z kopalnią staramy się je redukować. Przed nami jeszcze wiele trudnych rozmów w związku z działalnością górniczą, ale mam nadzieję, że ta ugoda jest zapowiedzią dobrej współpracy- tłumaczy Mirosław Szymanek.

Przypomina też, że kopalnia to największy pracodawca w regionie.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.