Miliony na drogi, promocję, kulturę. Projekt budżetu województwa na 2020 rok gotowy. Będzie festiwal Disco pod Gwiazdami

Czytaj dalej
Fot. Jerzy Doroszkiewicz
mat

Miliony na drogi, promocję, kulturę. Projekt budżetu województwa na 2020 rok gotowy. Będzie festiwal Disco pod Gwiazdami

mat

Festiwal „Disco pod Gwiazdami”, musical „Jesus Christ Superstars”, promocja na światowej wystawie Expo w Dubaju. Na to między innymi w przyszłym roku planują wydać pieniądze władze województwa podlaskiego i podległe im instytucje. W budżecie na rok 2020 zabraknie jednak 126 mln złotych.

Władze województwa nie chcą wypowiadać się na temat projektu budżetu. Zapowiadają specjalną konferencję prasową po uwagach radnych, klubów. Na razie oficjalnie ujawniły tylko - podczas gali 75. lecia Teatr Dramatycznego - że rozpoczynają przygotowania do modernizacji jego siedziby przy ul. Elektrycznej w Białymstoku. W projekcie zapisano na ten cel 4 mln. Ale to dopiero początek wieloletniej inwestycji. Nieoficjalnie mówi się, że może ona pochłonąć 40 mln.

Co skrywa projekt budżetu? Dochody województwa w 2020 roku mogą wynieść 725 mln zł. Wydatki zostały zaplanowane na poziomie 851 mln zł. To oznacza deficyt 126 mln zł. Nie jest on jednak rekordowy. W projekcie na 2018 rok był o 27 mln większy.

Jak w przyszłym roku władze województwa zamierzają zasypać dziurę? Przede wszystkim kredytem (80 mln). Do tego dochodzą tzw. środki wolne (45 mln), czyli z nadwyżki powstałej z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.

Z puli wydatków najwięcej mają pochłonąć inwestycje. A tutaj, podobnie jak w latach ubiegłych, królują drogi (niespełna 370 mln). Najdroższym zadaniem będzie przebudowa drogi wojewódzkiej 685. Remont odcinka Nowosady – Zabłudów pochłonie 103 mln. O 40 mln mniej zarezerwowano na modernizację drogi Dąbrowa Białostocka - Sokółka, a niespełna 48 mln na drogę Ciechanowiec-Ostrożany. Wszystkie trzy inwestycje są wspierane unijnymi pieniędzmi.

Ze środków własnych samorząd zamierza m.in. przeznaczyć prawie 45 mln zł na budowę wiaduktu nad torami w Sokółce, 30,5 mln na drogę Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie, a 5 mln na przebudowę ulicy Raginisa w Białymstoku. Natomiast zaoszczędzi 60 mln na przebudowie drogi Lipsk-granica państwa. Choć jest zadaniem własnym, to w praktyce zostanie sfinansowana z budżetu państwa.

Samorząd na organizowanie pasażerskich przewozów kolejowych ma pulę 30 mln zł oraz 18,5 mln na połączenia autobusowe. Dodatkowo dokapitalizuje PKS Nova. 2,8 mln zł ma pomóc spółce w ustabilizowaniu pozycji na rynku przez m. in. otwarcie nowych linii, zakup autobusów.

Z kolei 600 tys. zł to wkład, jaki samorząd wniesie do spółki zarządzającej ośrodkiem sportu i rekreacji w Szelmencie. Ma to złagodzić skutki kapryśnej aury w ostatnich sezonach, która ma wpływ na przychody ośrodka.

Jak co roku Podlaskie duże kwoty przeznaczy też na kulturę. Największą dotację, bo 17,6 mln zł powinna otrzymać Opera i Filharmonia Podlaska. Planuje w przyszłym roku premierę musicalu „Jesus Christ Superstar” A.L. Webbera oraz opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego.

7,6 miliona złotych otrzyma Książnica Podlaska, a o pół miliona mniej Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Na promocję województwa władze chcą przeznaczyć ok. 3,8 mln zł. Szczególne znaczenie w roku 2020 będą miały przygotowania do Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Wydatki zostaną przeznaczone na prezentację województwa i resortu środowiska p.n. DREWNOPOLIS, która podkreśli bogactwa naturalne regionu, jego różnorodność kulturową oraz wskaże na nowoczesne technologie pochodzące z Podlaskiego.

Nie zabraknie też pieniędzy na drugą edycję festiwalu Disco pod Gwiazdami (pierwsza odbyła się w tym roku w sierpniu w Białymstoku).

Władze województwa planują też wzmocnić swoją flotę samochodową o auto elektryczne. Zarezerwowano na nie 160 tys. zł (plus 30 tysięcy. na stację ładowania).

Które z tych kwot się ostaną, powinniśmy dowiedzieć się najpóźniej do końca stycznia. To ostateczny termin na uchwalenie budżetu województwa. Pierwsze podejście radnych już 25 listopada.

mat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.