Miliony odmienią Sulęcin i Strzelce Krajeńskie

Czytaj dalej
Fot. mat. UM w Sulęcinie
Sandra Soczewa

Miliony odmienią Sulęcin i Strzelce Krajeńskie

Sandra Soczewa

Park miejski w Sulęcinie za 8 mln zł zmieni się nie do poznania. Będzie miał fontannę, boisko i kontener kultury. Z kolei Strzelce stworzą ścieżkę spacerową przy murach

- W naszym mieście dzieje się niewiele. Brakuje miejsc, w których mile można spędzić czas - mówili nam mieszkańcy Sulęcina. Już niedługo jednak ma się to zmienić. Za otrzymane dotacje miasto całkowicie odnowi miejski park. Ten, który znajduje się w sąsiedztwie ogólniaka i przystanku PKS.

Tzw. rewitalizację parku, gmina zapowiadała już dawno. Teraz jednak wiadomo, że plany stają się faktem. - Łączny koszt inwestycji to ok. 8 mln zł. 2,8 mln zł pozyskaliśmy z dotacji z urzędu marszałkowskiego, a ok. 4,1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Resztę dopłaci gmina - mówi burmistrz Dariusz Ejchart. Dotacje pochodzą z projektów unijnych.

Będzie zielono i kolorowo

Pomiędzy starymi 250-letnimi drzewami pojawi się ok. 60 gatunków bylin i krzewów. Będzie różowo, pomarańczowo, fioletowo, zielono... po prostu kolorowo! Co istotne, będą to „nasze”, rodzime gatunki roślin. Nowe nasadzenia „wspie¬rane” będą specjalnym systemem nawadniającym. Wymieniona będzie też podstawa, czyli trawa. Ale to nie wszystko. Tym, co z pewnością przyciągnie do parku mieszkańców, będzie nowa fontanna.

Wszystkich ucieszą też najpewniej nowe chodniki. Te, na których dziś idzie połamać nogi, znikną. W parku pojawią się też nowe ławki, a także plac zabaw (w drugiej części, w sąsiedztwie banku), co z pewnością ucieszy najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. - Tak naprawdę to wszystko będzie nowe z wyjątkiem drzew, których nie wycinamy - mówi z uśmiechem burmistrz.

Miejsce sportu i kultury

Wspomniane miliony oczywiście nie pójdą tylko na nasadzenia i ławki. - Park ma stać się sercem miasta. Takim, w którym tętni życie i wszyscy chętnie spędzają w nim czas. Projektantka miała na celu stworzenie tego miejsca na wzór londyńskiego Hyde Parku - wyjaśnia burmistrz Ejchart.

W miejskim parku stanie „kontener kultury” oraz scena letnia. Będą to miejsca przygotowane do kulturalnych animacji, koncertów i występów. Swoje artystyczne umiejętności na scenie będzie mógł pokazać każdy. Artystyczną atrakcją parku będzie także galeria pod chmurką. A tuż przy scenie stanie także minilodziarnia lub kawiarnia. - Przy opracowywaniu koncepcji parku swoje sugestie zgłaszali też pracownicy różnych wydziałów i instytucji. Kwestie związane z kulturalną częścią omawiane były między innymi z dyrektorem Sulęcińskiego Ośrodka Kultury - podkreśla Dariusz Ejchart.

W parku znajdzie się też miejsce na boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Jednak tym, co chyba najbardziej przypadnie młodym do gustu, będzie skatepark. Miłośnicy rolek, bmx-ów i deskorolek w końcu znajdą swoje miejsce w mieście i będą mogli szaleć na prawdziwych rampach.

Kiedy umowa na dotacje będzie formalnie potwierdzona, gmina rozpocznie przetarg na wykonanie inwestycji. - Prace najprawdopodobniej ruszą wiosną. Z racji tego, że jest to projekt tzw. wielozadaniowy, jego kompleksowa realizacja może potrwać nawet dwa lata. Zaznaczę, że powierzchnia parku liczy 3,5 ha, więc pracy będzie dużo - wyjaśnia burmistrz.
O unijne wsparcie do urzędu marszałkowskiego wystąpiły także Strzelce. Ich wniosek też zakończył się powodzeniem. Miastu przyznano 1,2 mln zł na stworzenie ścieżek spacerowych w okolicach murów. - Obecnie idąc przy murach, dosłownie brodzi się w błocie. Inwestycje pozwolą to zmienić - mówił nam burmistrz Feder (co zmieni się w Strzelcach - patrz niżej- dop. red.).

Stworzenie ścieżek spacerowych w Strzelcach Kraj. za 1,2 mln zł to tylko jeden z elementów planowanych inwestycji wokół murów.

Urząd marszałkowski wytypował 15 inwestycji związanych z zabytkami i kulturą, które należałoby wesprzeć finansowo. Na tej liście znalazły się strzeleckie mury.

Dzięki temu miasto ma dużą szansę na zdobycie aż 13 mln zł. Przede wszystkim chce wyremontować zabytkowe mury obronne, ale też zbudować drewniany taras widokowy przy jednej z baszt i zagospodarować drugą. W ba¬sztach powstaną instytucje i miejsca związane z kulturą oraz kawiarnie, lodziarnie i sklepy.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.