Miliony strat spółki Nowe Miasto. Miasteczko westernowe Twinpigs w Żorach na sprzedaż?

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Miliony strat spółki Nowe Miasto. Miasteczko westernowe Twinpigs w Żorach na sprzedaż?

Arkadiusz Biernat

Z powodu pandemii koronawirusa strata spółki Nowe Miasto idzie w milionach złotych. Grozi jej upadłość! Uratuje ją sprzedaż miasteczka westernowego Twinpigs? O jego przyszłości zdecydują radni Żor.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o problemach spółki Nowej Miasto, której 100 proc. udziałowcem jest miasto Żory. Powodem jest pandemia koronawirusa. Straty są ogromne przez zamknięcie parku westernowego Twinpigs (także restauracja i hotel), parku wodnego Aquarion czy Muzeum Ognia (i dalsze ograniczenia w działalności).

Z dnia na dzień spółka praktycznie straciła przychody, a od wybuchu epidemii wygenerowała miliony złotych strat. To kwestia utrzymania obiektów, podatków, opłat za usługi i towary oraz wypłat dla pracowników. Z powodu jej katastrofalnej sytuacji w kwietniu radni zdecydowali się kupić od niej karuzelę Żorzankę. Miasto wydało 1,8 mln zł. Zastrzyk gotówki z transakcji pozwolił spółce przeżyć, ale nie rozwiązał wszystkich problemów.

Sytuacja jest bardzo poważna i zajmą się nią podczas najbliższej sesji radni Żor. Przychody spółki z Parku Wodnego Aquarion, Muzeum Ognia, Twinpigs oraz sprzedaży nieruchomości wynoszą obecnie 365 tys. zł (za okres 10.03-10.06.2020). W analogicznym okresie w 2019 roku było to 4,4 mln zł. Różnica jest kolosalna. Nowe Miasto odnotowało spadek w przychodach o 92 proc. Spółka nie jest w stanie odrobić strat (które ciągle się pogłębiają). Zwłaszcza, że Aquarion, Muzeum Ognia czy Twinpigs choć działają, to w ograniczonym zakresie. Z obiektów może jednocześnie korzystać mniej osób, a to oznacza kolejny spadek przychodów.

Dlatego radni na czwartkowej sesji pochylą się nad przyszłością spółki i samego Twinpigs. Poważnie rozważanym wariantem jest sprzedaż „Dzikiego Zachodu”.

Pozostało jeszcze 23% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.