Andrzej Drobik

Miloš Forman bohaterem przeglądu Kino na Granicy

Podczas tegorocznego „Kina na Granicy” będzie można zobaczyć najważniejsze dzieła Miloša Formana Fot. arc Podczas tegorocznego „Kina na Granicy” będzie można zobaczyć najważniejsze dzieła Miloša Formana
Andrzej Drobik

Po raz kolejny już na początku maja w Cieszynie odbędzie się przegląd „Kino na Granicy”. Ta niezwykle popularna w Polsce i Czechach impreza co roku ściąga nad Olzę setki kinomanów. Organizatorzy powoli ujawniają pierwsze informacje dotyczące programu.

rzegląd filmowy „Kino na Granicy”, czyli jedna z najważniejszych imprez filmowych na Śląsku powoli odkrywa karty i rozpoczyna ogłaszanie programu. Wiadomo już, że bohaterem pierwszej retrospektywy będzie Miloš Forman – słynny czeski reżyser, twórca takich filmów jak „Lot na kukułczym gniazdem” czy „Amadeusz”, laureat dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów.

Pełny przegląd dzieł Miloša Formana w Cieszynie
– Miloš Forman to najprawdopodobniej najpopularniejszy i najważniejszy czeski scenarzysta i reżyser, jeden z czołowych przedstawicieli pokolenia twórców czechosłowackiej Nowej Fali, który pod koniec lat 60. wyemigrował do USA i przede wszystkim tam kręcił swoje filmy. Jego dzieła weszły w poczet klasyki uznawanej na całym świecie, a on sam stał się szanowanym twórcą. Jego odejście w 2018 roku to wielka strata dla całego świata kinematografii – podkreśla Martin Novosad, dyrektor programowy festiwalu ze strony czeskiej.

– Zdecydowaliśmy się jednak ten smutny fakt przekuć w wyzwanie i przygotowaliśmy dla wszystkich widzów „Kina na Granicy” kompleksową retrospektywę tego wyjątkowego twórcy. Zaprosiliśmy znakomitych gości, potomków reżysera i bliskich współpracowników. Powodów naszej decyzji było oczywiście więcej – m.in. wierzyliśmy przy poprzednich edycjach naszego przeglądu, że uda nam się jeszcze Miloša Formana ściągnąć do Cieszyna. Dziś wprawdzie już to nie jest realne, ale retrospektywa stanowiąca hołd dla dzieła mistrza znalazła w programie naszej imprezy zasłużone miejsce – tłumaczy Novosad.

Oprócz najbardziej znanych filmów reżysera „Kino na Granicy” pokaże też jego debiut z 1963 roku „Konkurs”, czy filmy „Czarny Piotruś”, „Pali się moja panno”. Retrospektywie reżysera towarzyszyć będzie także wystawa plakatów do jego filmów.

Furioza zostanie pokazana nad Olzą
Wiadomo już także, że widzowie tegorocznego „Kina na Granicy” jako jedni z pierwszych w Polsce zobaczą film „Furioza”, opartą na faktach historię rozgrywającą się w środowisku kibiców.

Gośćmi przedpremierowego pokazu specjalnego będą reżyser Cyprian Olencki oraz aktorzy: Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki, Weronika Książ-kiewicz, Wojciech Zieliński, Łukasz Simlat, Janusz Chabior i Sebastian Stankiewicz.
Film pokazuje świat, o którym większość ludzi nie ma pojęcia. Środowisko kibiców – ultrasów, chuliganów i kobiet, które są z nimi w związkach. Pokazana historia oparta jest na relacjach prawdziwych gangsterów, dziennikarzy i agentów Centralnego Biura Śledczego Policji.

22. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 1-6 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Po raz kolejny na kilka dni Cieszyn stanie się miastem opanowanym przez kinomanów z Polski iCzech.ą

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.