Minikowo to nie tylko targi. Jest i KGW Smaki Kujaw i Pomorza [przepisy]

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Minikowo to nie tylko targi. Jest i KGW Smaki Kujaw i Pomorza [przepisy]

Agata Wodzień-Nowak

Przyrumienione paszteciki i pulchne ciasta - tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Minikowie kuszą na swoich stoiskach Gospodynie reprezentowały powiat nakielski na targach Lato na Wsi.

Minikowo to wieś w gminie Nakło, powiecie nakielskim. Jej nazwa jest znana w regionie przede wszystkim z powodu istniejącego tu od dziesięcioleci wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Minikowo liczy sobie ok. 450 mieszkańców. Ma swoje Koło Gospodyń Wiejskich. To tylko i aż kilka pań.

- Na początku, po reaktywacji, od której w maju mija 6 lat, było nas 20, ale panie się wykruszały - mówi Gabriela Kaczyńska, która do koła należała również w jego wcześniejszym okresie istnienia.

- W każdej miejscowości w gminie było KGW, a u nas nie. Namawiała nas pani Halina Mnichowska z Urzędu Gminy w Nakle. I sołtys Michał Płuciennik też nas namawiał - wspomina mieszkanka Minikowa.

Początkowy zapał minął, a pań ubywało, brakowało czasu. Czynnikiem niekorzystnie wpływającym na działalność koła okazał się też brak miejsca na wspólne spotkania i zajęcia. We wsi nie ma świetlicy, nad czym panie bardzo ubolewają. Wciąż jednak czekają na jej powstanie.

- Mówią, że jest już projekt. Chcemy, żeby była u nas świetlica, dlatego chcemy istnieć, pokazać gminie, że działamy - tłumaczy Kaczyńska. Dlatego tworzą nadal KGW, mimo, że to tylko 6 osób.

Gabriela Kaczyńska w szeregach koła pojawiła się jako 24-latka. Wyszła za mąż i żeby móc prowadzić swoje gospodarstwo, jak mówi, z automatu wstąpiła do koła, które wszędzie w regionie na przełomie lat 70. i 80. zajmowało się głównie sprowadzaniem piskląt czy pasz. KGW było aktywne, bo łączyła je wspólna praca. Dlatego mama pani Gabrieli też należała do KGW.

Rok 1983 przyniósł zawieszenie działalności. - Była pożegnalna impreza za nasze zebrane pieniądze - wspomina. Członkinie uznały, że nie ma potrzeby prowadzenia koła, ludzie nie chcieli udzielać się społecznie.

Z powodu braku świetlicy wiejskiej, panie spotykają się w domach, co miesiąc u innej. Robią sobie kawę i ciasto, planują swoje dalsze kroki, dyskutują, śmieją się, opowiadają ostatnie przeżycia. - Jesteśmy zżyte, rozumiemy się, jedna drugiej pomoże jak potrzeba. Miło jest się spotkać - mówi gospodyni z Minikowa.

Panie z małego koła gospodyń korzystają z rad udzielanych przez KGW z dłuższym stażem i liczniejsze np. Koło Gospodyń Wiejskich Ślesin. Lokalnymi wzorcami są też KGW Trzeciewnica i KGW Suchary.

Największe marzenia? Oczywiście miejsce wspólnych spotkań i dzięki temu napływ pań, które znajdą się w szeregach KGW.

- Kiedyś ludzie na wsi więcej się spotykali, śmiali się, żartowali, śpiewali, a teraz tego nie ma. Zanikło nam trochę to życie wsi - stwierdza.

Wojewódzkie święto kół

Uroczystości 150-lecia KGW na Ziemiach Polskich będą miały miejsce 4 czerwca na terenie oddziału KPODR w Przysieku . Zaczną się od mszy św. o godzinie 10. Zaraz po niej odbędzie się uroczysta gala na sali konferencyjnej ośrodka w Przysieku. Będzie można poznać rys historyczny KGW, do zasłużonych powędrują medale i podziękowania. Po przemówieniach wystąpią dziecięce zespoły ludowe. Plan dnia przewiduje 2 wykłady, „Trzy pokolenia kobiet wiejskich - spojrzenie w przyszłość” i „Produkty i potrawy tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego a działalność KGW”. W południe zacznie się festyn, podczas którego zaplanowano przegląd dorobku kulturalnego kobiet wiejskich, biesiadę przy stołach regionalnych i wystawy rękodzieła.

Do koła w Minikowie należy 6 pań: Alicja Lipa, Agata Kobza, Małgorzata Krzemkowska, Katarzyna Kaczyńska, Anna Maciejko i Gabriela Kaczyńska (na zdjęciu
Fot. agata wodzień Do koła w Minikowie należy 6 pań: Alicja Lipa, Agata Kobza, Małgorzata Krzemkowska, Katarzyna Kaczyńska, Anna Maciejko i Gabriela Kaczyńska (na zdjęciu z prawej). Między najmłodszą i najstarszą z członkiń jest 20 lat różnicy. Gosia robi świetny żurek, Gabriela serwuje ostatnio najchętniej sernik złota rosa, a specjalnością Alicji jest barszcz i paszteciki. - Chcemy wystawić się w u nas w Minikowie na targach 2-3 lipca. Sołtys już wspominał o dożynkach powiatowych, na które możemy jechać.

Paszteciki z pieczarkami
Składniki:
- 1 cebula
- 200 g kapusty kiszonej
- 1/2 pęczka zielonej pietruszki posiekanej
- przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 1 jajko
- 200g pieczarek, olej do smażenia
Wykonanie:
Pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę drobno posiekać i przysmażyć na oleju. Dodać grzyby i obgotowaną kapustę, doprawić solą i pieprzem, smażyć do odparowania wody. Dodać natkę pietruszki. Ciasto francuskie lekko rozwałkować i nakładać farsz, zwinąć w rulon i pokroić na odpowiednie kawałki. Paszteciki posmarować jajkiem i posypać słodką papryką i oregano. Piec 15-20 minut w temp. 200 st.

Do koła w Minikowie należy 6 pań: Alicja Lipa, Agata Kobza, Małgorzata Krzemkowska, Katarzyna Kaczyńska, Anna Maciejko i Gabriela Kaczyńska (na zdjęciu

Jabłecznik
Składniki:
- 8 jajek
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szklanka cukru
- 2 l musu jabłkowego
- 3 galaretki
Wykonanie:
Po upieczeniu biszkoptu trzeba go przekroić na pół. Mus jabłkowy mieszamy z 3 galaretkami rozpuszczonymi wcześniej w 3 szklankach wody. Galaretka przed połączeniem z musem musi być przestudzona. Wylewamy to na przekrojony biszkopt, przykrywamy drugą częścią i odstawiamy do lodówki do czasu stężenia.

Do koła w Minikowie należy 6 pań: Alicja Lipa, Agata Kobza, Małgorzata Krzemkowska, Katarzyna Kaczyńska, Anna Maciejko i Gabriela Kaczyńska (na zdjęciu

Sernik złota rosa
Składniki:
Ciasto:
3 szkl. mąki, 3 żółtka, 1 kostka margaryny, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, aromat waniliowy
Masa serowa:
1 kg twarogu, 3 żółtka, 2 szkl. mleka, 1 szkl. cukru, 1/2 szkl. oleju, 1 duży budyń śmietankowy (na 3/4 l mleka)
Wykonanie:
Zagnieść wszystkie składniki na ciasto i wstawić na 30 minut do lodówki . Wyłożyć blachę ciastem i masą serową z połączonych składników, wstawić do piekarnika na 40 minut w temperaturze 180’C. Po upływie tego czasu na ciasto nałożyć białka ubite z cukrem i 1 łyżką mąki ziemniaczanej i piec jeszcze 15 minut.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Wcześniej również w pracy zawodowej poruszałam tematykę rolniczą, która jest mi szczególnie bliska. Sama pochodzę z rodziny rolniczej. 


O czym piszę jako redaktorka Strefy Agro?


Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Bazując na wciąż poszerzanej wiedzy na temat rolnictwa i szeroko pojętej branży agro, przygotowuję materiały, które mają być przede wszystkim merytoryczne i dostarczać cennych, praktycznych informacji czytelnikom.


Za cel w swojej pracy stawiam sobie przekazywanie skomplikowanych zagadnień w sposób jasny, przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.


Jako redaktorka Strefy Agro piszę zarówno o aktualnych wydarzeniach, jak i o ponadczasowych trendach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem. Interesują mnie również zagadnienia społeczne, jak współczesne postrzeganie rolnika czy te w bardzo praktyczny sposób związane z żywnością, np. prawidłowy sposób przechowywania jajek.


Chcę, by artykuły były interesujące zarówno dla rolników, jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o tej ważnej dziedzinie.


Jak widzę współczesne polskie rolnictwo?


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję, a czasem mam wrażenie, że wręcz rewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. wojną na Ukrainie, unijnymi regulacjami. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczęli na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: [email protected].


Krótko o mojej historii pracy dziennikarskiej


Dziennikarstwo jest ze mną od ponad 20 lat, kiedy swoje pierwsze kroki stawiałam w gazetkach szkolnych. Gdy pierwszy numer trafił w moje ręce, poczułam, że coś ciągnie mnie, by być z drugiej strony.


Najważniejszym doświadczeniem u progu pracy zawodowej było jednak 5 lat spędzonych w redakcji studenckiego Radia Uniwersytet. Jako reporterka i prowadząca program informacyjno-publicystyczny miałam znakomitą okazję  rozmawiać na antenie ze zróżnicowanymi, wspaniałymi gośćmi. 


Pracę zawodową od 2012 roku związałam z dziennikarstwem internetowym, pojawiając się także na łamach papierowych wydań Gazety Pomorskiej i innych tytułów Polska Press Grupy. Miałam tu również prawdziwą przyjemność prowadzić program rolniczy Agro Pomorska, co dało mi możliwość zdobycia doświadczeń pracy po obu stronach kamery. Dziś współtworzę redakcję serwisów tematycznych Polska Press Grupy. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.