Miniony tydzień z koronawirusem. Podsumowanie wydarzeń 13-19 marca 2020

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Monika Chruścińska-Dragan

Miniony tydzień z koronawirusem. Podsumowanie wydarzeń 13-19 marca 2020

Monika Chruścińska-Dragan

Tydzień temu, 13 marca, rząd ogłosił, że wprowadza w kraju stan zagrożenia epidemicznego. Przywrócono granice i wstrzymano międzynarodowe połączenia lotnicze. Na świecie kolejne państwa zamknęły szkoły i ogłaszają stan wyjątkowy. Oto skrót najważniejszych informacji między 13 a 19 marca 2020.

Zakaz wjazdu dla cudzoziemców, ograniczenie zgromadzeń, zamknięcie galerii handlowych - to tylko niektóre ze zmian, jakie przyniósł w Polsce miniony tydzień. Jeszcze więcej działo się na świecie. W jednym miejscu zebraliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju i zagranicy związanych z pandemią.

13 marca. Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tego dnia w kraju zmarła druga osoba zakażona koronawirusem. Łącznie na ten czas w Polsce było 68 potwierdzonych przypadków zakażenia.

Rząd Francji poinformował o zamknięciu na dwa tygodnie szkół. Na taki sam ruch zdecydowano się w niemieckich landach, Bawarii i Kraju Saary, zaledwie dzień wcześniej identyczną decyzję podjęto w Belgii. Również tydzień temu - z uwagi na pandemię koronawirusa - prezydent Donald Trump wprowadził stan wyjątkowy w USA.

Władze Katalonii wprowadziły strefę zamkniętą wokół czterech miast w regionie. A w Chinach odnotowano tylko pięć nowych przypadków. Był to drugi dzień z rzędu, w którym liczba nowych zakażeń była tu jednocyfrowa.

14 marca o północy zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu epidemicznego w związku z SARS-CoV-2. Nowe przepisy ograniczyły pracę centrów i galerii handlowych (pozostają otwarte tylko apteki, sklepy spożywcze i drogerie), zawiesiły pracę pubów, kawiarni i restauracji (mogą świadczyć usługi na wynos), klubów, basenów, kin, bibliotek, muzeów i teatrów. Wprowadziły też zakaz gromadzenia się do 50 osób. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił w związku z tym dyspensę od udziału w niedzielnej mszy świętej. W Polsce zmarła kolejna, trzecia osoba zarażona koronawirusem.

15 marca, dokładnie o północy z soboty na niedzielę, zostały wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze i międzynarodowy ruch kolejowy. Utrzymano jednak loty czarterowe z uwagi na wracających do kraju Polaków i wjazd do Polski dla obywateli i cudzoziemców zatrudnionych w naszym kraju. Odtąd osoby wracające do Polski z zagranicy podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Wróciła też tymczasowo kontrola na granicach.

W Europie do grona krajów najsilniej dotkniętych epidemią dołączyła Hiszpania. W dobę przybyło tam 1353 zakażonych (łącznie jest już 7753 zarażonych) i zmarło 95 osób (łącznie 288). Na Węgrzech w wyniku choroby wywołanej przez koronawirusa zmarła pierwsza osoba.

16 marca. Wszystkie placówki oświatowe w Polsce są już zamknięte. Wcześniej - w czwartek i w piątek - dyżurowały jeszcze przedszkola i szkoły podstawowe. Wyniki badań potwierdziły zakażenie koronawirusem u ministra środowiska Michała Wosia. W związku z tym podjęto decyzję o poddaniu testom wszystkich ministrów obecnych na ostatnim posiedzeniu rządu.

W Polsce zmarła czwarta osoba zakażona SARS-CoV-2. W Europie Niemcy przywrócili kontrole na granicach z Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem i Danią.

17 marca. Resort zdrowia potwierdził pierwszy przypadek zakażenia w woj. podlaskim. Tym samym COVID-19 odnotowano już we wszystkich województwach kraju. W szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta zakażona osoba. W woj. śląskim zakażona została lekarka ze szpitala w Knurowie, która mimo kwarantanny (wróciła z Hiszpanii) przyjmowała pacjentów. Sprawą zajęła się prokuratura. Pacjenci i personel placówki zostali do 29 marca poddani kwarantannie. Lekarze ze szpitala w Zielonej Górze poinformowali, że pierwszy w kraju zainfekowany, tzw. pacjent zero, wyzdrowiał. Krzepiące wieści nadeszły też z Chin. W Pekinie odbyły się pierwsze zawody sportowe po kwarantannie całego kraju. Co prawda bez publiczności, ale już zapowiedziano, że imprezy wrócą do kraju w kwietniu. Chińczycy postanowili też przekazać Polsce testy wykrywające wirusa i odzież ochronną. Taką pomoc otrzymali także Włosi. Chińskie władze zgłosiły we wtorek tylko jeden nowy lokalny przypadek infekcji koronawirusem w ciągu doby. Wuhan, pierwotne centrum epidemii, zaczęli opuszczać wysłani tam na pomoc lekarze z innych miast.

18 marca. Premier ogłosił tzw. Tarczę antykryzysową. To pakiet rozwiązań, które mają wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii. Tymczasem w Włoszech rekordowo wzrosła liczby ofiar. Władze poinformowały, że w ciągu doby zmarło 475 osób zakażonych. Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie poinformowali, że opracowali test koronawirusa, który ma dać wyniki w 30 minut.

19 marca. Szpital w Zielonej Górze poinformował, że nim pacjent zero zostanie wypisany, przejdzie dodatkowe badania. Turcja zamknęła swoje granice lądowe dla ruchu pasażerskiego z Bułgarią i Grecją.

Irański resort zdrowia powiadomił: w kraju co 10 minut umiera jedna osoba, co godzinę zakaża się 50 kolejnych. Prezydent Portugalii ogłosił stan wyjątkowy.

Do czwartku, godz. 16 resort zdrowia potwierdził w Polsce 355 przypadków zakażenia, w tym 5 osób nie żyje. W woj. śląskim na ten czas zarażonych było oficjalnie 42 ludzi. Prezydent Marcin Krupa potwierdził pierwszy przypadek zakażenia w Katowicach.

Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.