Minister szykuje przemeblowanie KRS

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Maciej Czerniak

Minister szykuje przemeblowanie KRS

Maciej Czerniak

Środowisko sędziowskie jest przeciwne zmianom w KRS, które proponuje szef resortu sprawiedliwości. Sędziowie dyskutowali o tym wczoraj.

Posłowie mają zgłaszać sędziów do jednego z dwóch nowo powstałych zgromadzeń Krajowej Rady Sądownictwa - tak zakłada projekt, który wyszedł spod pióra ministra Zbigniewa Ziobry.

Wczoraj na temat planowanych zmian w powoływaniu członków i działaniu KRS debatowało w Warszawie ponad 300 sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych z całej Polski. Po godzinie 17.30 na osobnym zebraniu tematem zajęła się podczas nadzwyczajnego zgromadzenia Krajowa Rada Sądownictwa.

- Projekt zmienia rozumienie ustawy o KRS i konstytucji - mówi Waldemar Żurek, rzecznik KRS. - Daje się nam piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek na zaopiniowanie tej sprawy - podkreśla. - Mamy się w tym czasie zebrać i zająć stanowisko. Niedługo możemy nie mieć już niezależnych sędziów.

Projekt resortu został przesłany KRS do zaopiniowania 25 stycznia.

KRS stoi na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Jej utworzenie było jednym z postulatów podczas obrad Okrągłego Stołu. Obecnie tworzy ją 25 członków. Zasiadających w niej sędziów wybierają przedstawiciele sędziowskich zgromadzeń. Jej członkami są między innymi prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes NSA, senatorowie, posłowie i przedstawiciel prezydenta.

Projekt zmian w KRS zakłada utworzenie dwóch izb. W pierwszej zasiadać mają m.in. minister, przedstawiciel prezydenta, prezes SN i NSA, 
4 posłów i 2 senatorów. Sędziów drugiej izby mieliby rekomendować inni sędziowie, a zgłaszać kluby poselskie.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.