red.

Ministerstwo nie wycofało się z przymiarek do podwyżki opłat sądowych. Jakie wydatki nas czekają?

Najwięcej ofert pracy z Czech to praca w zakładach produkcyjnych. Tygodniowy czas pracy to 37,5-40 godzin. Fot. Bartosz Tobola Najwięcej ofert pracy z Czech to praca w zakładach produkcyjnych. Tygodniowy czas pracy to 37,5-40 godzin.
red.

Dochodzenie sprawiedliwości podrożeje. Wrócił pomysł zwiększenia opłat sądowych. Nawet rozwód ma być droższy i kosztować już nie 600, ale 2 tysiące złotych.

W grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z drastycznego podniesienia opłat. „Z uwagi na negatywne opinie w kwestii opłat Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie podtrzymywać tych propozycji” - napisano wtedy w komunikacie. Nie informowało już jednak później o tym, że od stycznia projekt jest procedowany dalej. Po nich będzie mógł trafić do Sejmu.

Ustawa sprzed 13 lat

To, ile płacimy w sądach za złożenie pozwu rozwodowego, ile wynosi opłata za rozstrzygnięcie sporu o majątek, czy dochodzenie swoich praw w sądzie pracy, reguluje ustawa przyjęta w lipcu 2005 roku.

Minister Zbigniew Ziobro, występując w ubiegłym roku z propozycją podniesienia opłat sądowych, argumentował, że ceny trzeba „urealnić”.

Podstawowa opłata za pismo sądowe, które podlega opłacie, obecnie wynosi 30 zł. Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego ma wzrosnąć do 100 zł.

Droższe - według ministerialnych założeń - mają być też opłaty w sprawach gospodarczych, ksiąg wieczystych i spadkowych. Teraz obowiązuje wachlarz cen: 30, 40, 50, 60 zł, ale ma być jedna stawka w wysokości 100 zł.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.