Ministerstwo obiecuje dwa tory do Słupska

Czytaj dalej
Robert Gębuś

Ministerstwo obiecuje dwa tory do Słupska

Robert Gębuś

Są wiążące decyzje w sprawie budowy drugiego toru na linii Lębork - Słupsk. Tor będzie, ale za państwowe pieniądze, bo UE odmówiła funduszy

Przebudowa linii 202 na trasie Gdynia - Słupsk uwzględniała budowę drugiego toru z Gdyni do Lęborka. Trasa Lębork- Słupsk miała zostać jedynie uwzględniona w projekcie, jednak jej budowa uzależniona była od tego, czy znajdą się na to środki i zostaną podjęte decyzje. Wszystko wskazuje na to, że tak się stało.

- W ramach modernizacji linii nr 202 jako optymalny wybrano wariant dwutorowy na całym odcinku Słupsk - Lębork - informuje Tomasz Gontarz, asystent podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Bittela.

Jak dodaje resort, problemem była ocena inicjatywy JASPERS. Inicjatywa jest wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W założeniu mają one pomagać państwom członkowskim Unii Europejskiej z Europy Środkowej i Wschodniej w przygotowywaniu projektów.

- JASPERS zgłosiła wątpliwości co do zasadności budowy drugiego toru na odcinku Lębork - Słupsk. W tej sytuacji dążenie do budowy drugiego toru ze środków unijnych mogłoby opóźnić lub nawet uniemożliwić realizację tego projektu - tłumaczy Tomasz Gontarz.
To powód, dla którego ministerstwo chce wybudować drugi tor na trasie Lębork - Słupsk bez unijnego finansowania. Równolegle mają być prowadzone prace na linii 202, które to finansowanie uwzględniają.

- Dodatkowe środki na realizację tego projektu są planowane z oszczędności wygenerowanych w ramach pozostałych zadań z Krajowego Programu Kolejowego - tłumaczy Gontarz, zapewniając jednocześnie, że projekt nie jest zagrożony. - Wyłonienie wykonawcy projektu modernizacji linii Słupsk - Lębork zaplanowano jeszcze w tym roku - dodaje.

Prace budowlane mają zostać wykonane między 2020 a 2023 rokiem. - To bardzo dobra wiadomość. Budowa drugiego toru do Słupska była konieczna. To znacznie poprawi komunikację - komentuje Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Robert Gębuś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.