Ministrowie przekażą nagrody na rzecz Caritas. Jarosław Kaczyński: Do polityki nie idzie się dla pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Kacper Rogacin

Ministrowie przekażą nagrody na rzecz Caritas. Jarosław Kaczyński: Do polityki nie idzie się dla pieniędzy

Kacper Rogacin

- Pensje wszystkich parlamentarzystów i samorządowców zostaną obniżone o dwadzieścia procent - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodatkowo wszystkie nagrody, które otrzymali ministrowie, zostaną przekazane na Caritas. Decyzję prezesa pochwalił nawet... Lech Wałęsa.

- Będzie dużo skromniej, niż było dotychczas - takimi słowami Jarosław Kaczyński podsumował projekt Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada “obniżenie o 20 procent pensji poselskich oraz wprowadzenia nowych limitów obniżających dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców”. Prezes PiS zapowiedział również zniesienie wszelkich dodatkowych świadczeń dla kierownictw Spółek Skarbu Państwa.

- Będziemy z całą stanowczością egzekwować dyscyplinę w tych sprawach. Jeśli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, to straci szansę na miejsce na liście wyborczej, na dalszy udział w polityce - zapowiedział Kaczyński.

Zaskakujący projekt przedstawiony w czwartek przez byłego premiera jest pokłosiem sprawy związanej z nagrodami dla ministrów. Po tym, jak ujawniono, że ministrowie rządu PiS otrzymali od byłej premier Beaty Szydło kilkudziesięciotysięczne nagrody, partia rządząca straciła aż dwanaście punktów procentowych w marcowym sondażu. Prezes Kaczyński przyznał, że kierownictwo partii wyciągnęło wnioski z takiej reakcji obywateli - stąd decyzja o przekazaniu wszystkich nagród na cele społeczne do Caritasu. Kaczyński dodał, że była to autonomiczna decyzja ministrów, a nie kierownictwa partii.

- Swego czasu, przed wyborami, powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Społeczeństwo najwyraźniej to zapamiętało i zareagowało na nagrody. Zauważyliśmy oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym. Wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że do polityki idzie się dla pieniędzy. Celem polityki nie jest bogacenie się polityków - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że być może zostanie nawet zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, by jak najszybciej uchwalić ustawy w tej sprawie.

Wydawałoby się, że spełnienie postulatów opozycji i to z nawiązką - domagała się ona tylko zwrotu nagród - powinno ucieszyć polityków innych opcji. Tymczasem słowa prezesa PiS spotkały się głównie z krytyką.

“Posłów powinno być o połowę mniej i wtedy mogliby więcej zarabiać. Podobnie w przypadku urzędników. Propozycje Kaczyńskiego to zasłona dymna na chciwość PiS-u” - napisał na Twitterze były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

“Dzięki posłowi Krzysztofowi Brejzie Polacy dowiedzieli się o PiS-owskim skoku na kasę. W <> poseł Brejza będzie zarabiał 20 proc. mniej. A pazerni ministrowie bez zmian” - skomentował poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Dość nieoczekiwanie prezesa PiS pochwalił natomiast... Były prezydent Lech Wałęsa.

“Chociaż raz coś sensownego powiedziałeś” - napisał na Twitterze.

POLECAMY:10 przepisów drogowych,
które często łamiemy, bo o nich... zapominamy10 zdań, których twój szef nie powinien nigdy usłyszeć. Czego nie mówić, jeśli chcemy dostać podwyżkę lub awansNajseksowniejsze imiona. Sprawdź, czy jesteś na liście! [RAPORT]Luksusowe życie mafijnych bossów i gangsterów w Polsce [PRYWATNE ZDJĘCIA]Olbrzymi podziemny obiekt pod Poznaniem. Niezwykłe odkrycie z czasów PRL i zimnej wojny. Czym była Rokada? [ZDJĘCIA]Zobacz, jak mieszka Robert Lewandowski! Nowe mieszkanie piłkarza w Warszawie [ZDJĘCIA]

Kacper Rogacin

Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości dział sport w "Polsce the Times" oraz dział wideo w serwisie Motofakty.pl. Od 2016 roku dział polityka w Agencji Informacyjnej Polska Press.

Komentarze

184
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

to ja

Pieniążki trochę okrężną drogą ale wrócą

to ja

Pieniążki trochę okrężną drogą ale wrócą

gość

Kaczyński nie miał prawa kazać zwracać kasy do Caritasu, bo nie stamtąd były te nagrody. Powinni je zwrócić do Skarbu Państwa. Co Morawiecki na to i Duda, przecież Kaczyński ich olał normalnie, a ten Stawiarski na Caritas niech daje prywatnie, a nie takimi pieniędzmi będzie sobie urabiał kler. Cyrk istny Kaczyński zrobił, a wcześniej Szydło z tymi nagrodami. Ludzie są bardzo zbulwersowani i nawet ci co kiedyś popierali PIS, to teraz mówią, że PIS jaja sobie robi, że przekreślił tym swoje dotychczasowe osiągnięcia. Strzał w płot, a sondaże lecą w dół. Widać wewnętrzną walkę w PIS i osłabienie, Kaczyński pada, choć robi co może. Pogwałcenie prawa jednak widać jak na dłoni. Caritas nie odda tej kasy na bank, a powinien nie przyjąć.

Czyżby koniec szopki ?

Na procesji obok prezesa będzie po bokach szło dwoje łotrów: Chciwa Brocha i głodujące Gówino. Adrian-judaszek w tym czasie już się buja, a Antek rżnie...głupa-miśka.

Ostatnie całonocne czuwanie, a sekta leży krzyżem na płycie lotniska.

10 kwietnia. Rano msza potem wystąpienie objawionego nam Jarosława, potem śniadanie i dzielenie się opłatkiem a wieczorem znowu msza, procesja i kazanie konusa z taboretu.

PiS i PO to takie samo zło!

Zamienił stryjek... Ryżego oszusta z jego frędzlami na chciwą broszkę i obłąkanego konusa. O Antku i jego "parówie" nie wspomnę.

777 CARRARA -SOS BANDITO =CNNT -COSSA NOSTRA NO THANKS=BANDOLERO -PARISS LATINO

bilbordy PO

ufo (gość) 04.04.18, 17:39:35

Zgłoś naruszenie treści
Zgadzasz się z opinią.
/ +3
/ 3

PO płacze nad nagrodami dla ministrów PiS. To może podadzą ile to pieniędzy musi przeznaczyć każdy obywatel RP. Ile, w sumie, zarobiły mafie VAT-owskie, hołota prywatyzująca budynki i place Warszawy, Krakowa czy Poznania i właściciele Amber Gold. Ile z tych pieniędzy wzbogaciło majątek członków rządu PO-PSL i sędziów wspomagających te procesy. Jak to jest kwota przypadająca na jednego obywatela RP. Autorem artykułu jest bogaty, gorący zwolennik PO, któremu obojętny jest los ludzi, którzy sobie nie radzą. Skoro nie potrafią zarabiać pieniędzy (bo taka jest ich natura), niech zdychają

Pajac

Socjal to super bogaci i mądrzy, mądrzejsi niż ich pan bez trybu.

Obsertwator

Tylu mądrych słuch najgłupszego to jest motto Małopolski.

Jarun

Nie wiedzą jak przykryć i czym przykryć w: TVP, Info śmierdzące łajno pazerności broszki i jej byłych ministrów. Wyłażą ze skóry i kłami,ą mrugają, pokazują "słupki"...a gówno i tak śmierdzi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.