Tomasz Kapica

Ministrowie z Czech jadą do nas na inspekcję Odry

Takie przeładunki odbywają się na razie na Kanale Gliwickim. Czy będą również na górnej Odrze? Fot. Fot. Śląskie centrum logistyki Takie przeładunki odbywają się na razie na Kanale Gliwickim. Czy będą również na górnej Odrze?
Tomasz Kapica

Zagraniczna delegacja chce sprawdzić, jak wygląda rzeka na odcinku od Raciborza do Koźla. Czeska strona planuje bowiem budować port rzeczny przy granicy.

14 września odbędzie się spływ gospodarczy z Raciborza do Koźla. Wezmą w nim udział ministrowie kraju śląsko-morawskiego, delegacje samorządów nadodrzańskich i kilkunastu dziennikarzy z Czech. Towarzyszyć im będą przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kilku innych dużych, śląskich firm, a także samorządowcy z Polski. Wszyscy zainteresowani są rozwojem żeglugi na Odrze na odcinku od Koźla w górę rzeki. Goście wsiądą na łodzie i będą przyglądać się temu, jak wygląda Odra, dyskutować o możliwych inwestycjach.

Już wiadomo, że problemem jest przede wszystkim niski stan wody na Odrze w jej górnym odcinku. O ile od Koźla do Bierawy jej głębokość sięga przeciętnie trzech metrów, o tyle w okolicach Raciborza spada do około 80 centymetrów. Żeby budowa portu śródlądowego i uruchomienie transportów rzecznych miało sens, głębokość tranzytowa powinna wynosić co najmniej półtora metra.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.