Misja festiwalu

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Misja festiwalu

Materiał informacyjny

Misją festiwalu jest pobudzanie społecznego zainteresowania nauką, poprzez inspirowanie ciekawości poznawczej u ludzi w każdym wieku.

Budowanie zaangażowania uczestników festiwalu w poznawanie nauki odbywa się dzięki ich aktywnemu udziałowi w pokazach, eksperymentach, prezentacjach, wykładach i rozmowach. Chcemy przekonywać o wartościach wiedzy i badań naukowych oraz do ich pozytywnego wpływu na przyszłość świata, w którym żyjemy. Pobudzenie ciekawości uczestników festiwalu dla badań naukowych, jakie prowadzimy na Śląsku służy ilustracji, jak ogromny wpływ ma nauka na nasze codzienne życie i jak jej efekty są widoczne zwłaszcza na obszarze aglomeracji śląskiej. Chcemy w ten sposób potwierdzić i wzmocnić u mieszkańców województwa śląskiego poczucie dumy i pożytku z naszego wkładu w naukę oraz posiadania w regionie tak znakomitych ośrodków akademickich.

Co robimy?
W trakcie dni festiwalowych gromadzimy wybitne osobowości naukowe ze śląskich i krajowych uczelni, a także znakomitych gości z zagranicy. Reprezentują oni różnorodne dyscypliny nauki i sztuki. Na ten czas chcemy wyprowadzić naukę – z sal wykładowych i laboratoriów – poza mury uniwersytetów, do gościnnej siedziby Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, do Teatru Śląskiego, ale także na ulice, do parków, muzeów i galerii, aby nauka i wiedza opanowały miasto/miasta/przestrzeń miejską, stając się atrakcją dla mieszkańców i gości.

Misja festiwalu

Dlaczego to robimy?
Naszym celem jest przekonywanie do wartości, jaką jest komunikowanie się za pomocą wiedzy i nauki. Rośnie w ten sposób kultura rozmowy, argumentacji, szacunku dla faktów i rzetelnych opisów rzeczywistości. Nauka udowadnia, że możliwy jest dialog o najtrudniejszych kwestiach nie tylko poznawczych, ale także światopoglądowych, jeśli tylko uznajemy zasady argumentacji stosowane w poszczególnych dziedzinach nauki. Organizując Śląski Festiwal Nauki, przyczyniamy się do powstawania społeczeństwa wiedzy, czyli wspólnoty, która podejmuje kluczowe decyzje w oparciu o rozum i wiedzę oraz prowadzi przy ich użyciu dialog społeczny.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.