Mistrzostwa Świata Hokej 2016 w Katowicach. Kraków się obraził. Spodek wygrał z Kraków Areną

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Jacek Sroka

Mistrzostwa Świata Hokej 2016 w Katowicach. Kraków się obraził. Spodek wygrał z Kraków Areną

Jacek Sroka

Mistrzostwa świata dywizji 1A w hokeju na lodzie 2016 rozegrane zostaną w Katowicach – taką decyzję podjął obradujący w Krakowie zarząd PZHL. Hoej wraca do lodowej świątyni w Spodku! Kraków się obraził. Turniej w Spodku odbędzie się w dniach 23-29 kwietnia 2016 r. Oprócz reprezentacji Polski zagrają w nim drużyny Słowenii, Włoch, Austrii, Japonii i Korei Południowej. Awans do światowej elity wywalczą dwie najlepsze ekipy, a najsłabszy zespół spadnie do dywizji 1B

Hokejowe Mistrzostwa Świata w Katowicach 2016

Polska dostała organizację MŚ podczas majowego kongresu IIHF w Pradze. Turniej początkowo miał zostać rozegrany pod Wawelem, ale najpierw w wyznaczonym przez Międzynarodową Federację Hokeja terminie zajęta była Kraków Arena, a później krakowski samorząd nie bardzo kwapił się z dofinansowaniem organizacji imprezy oczekiwaną przez PZHL sumą.

Wówczas do akcji wkroczyły Katowice.

Gorącym orędownikiem organizacji MŚ w Spodku był Mirosław Minkina, szef Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie. To właśnie on namówił władze miasta do złożenia swojej oferty, a później mocno za nią lobbował wśród członków zarządu PZHL.

Według nieoficjalnych informacji za organizacją turnieju w Katowicach głosowało czterech członków zarządu związku, a za przeprowadzeniem imprezy w Krakowie trzech.

Spodek ma piękne hokejowe tradycje. To przecież właśnie w tej hali w MŚ grupy A w 1976 roku reprezentacja Polska odniosła historyczne zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim 6:4, a w 2004 roku rozegrała mecz z drużyną Gwiazd ligi NHL remisując 3:3. Dwa razy w Katowicach rozegrano także MŚ grupy B (w 1997 i 2000 roku) będącej odpowiednikiem obecnej Dywizji 1A.

Kraków był gospodarzem MŚ Dywizji 1A w tym roku i ani razu trybuny hali mogącej pomieścić 15 tys. widzów nie zapełniły się kompletem widzów. Wszyscy doskonale mamy w pamięci nie tylko hokejowy rekord frekwencji w naszym kraju na rozstrzygającym kwestię awansu ostatnim spotkaniu Polaków z Węgrami (1:2), które oglądało 12.632 kibiców, ale tez puste trybuny Kraków Areny na wcześniejszych meczach biało-czerwonych - ten z Japonią śledziło na żywo zaledwie 2662 fanów.

Spodek może pomieścić 9,5 tys. widzów i można być pewnym, że na wszystkich meczach biało-czerwonych będzie komplet, bo na Śląsku jest znacznie więcej kibiców hokeja niż w Krakowie. Ponadto Katowice obiecały dofinansować organizację turnieju kwotą 3 mln zł.

Kraków jest obrażony.

W krakowskich mediach gośno mówi się o skandalu. Prawda wygląda jednak tak, że bez pieniędzy z samorządu Katowic impreza nigdzie by się nie odbyła. Wybrano Katowice, bo to jedyny sposób, aby Mistrzostwa Świata w Hokeju miały prawdziwą atmosferę i dopięy się finansowo.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Jacek Sroka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.