Materiał informacyjny

MKiŚ na EKG w Katowicach

Wiceminister Krzysztof Bolesta uczestniczył w panelu "Dekarbonizacja w praktyce". Fot. gov.pl Wiceminister Krzysztof Bolesta uczestniczył w panelu "Dekarbonizacja w praktyce". Fot. gov.pl
Materiał informacyjny

Polityka klimatyczna, transformacja energetyczna, rozwój odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej oraz bezpieczeństwo energetyczne - to tematy, o których rozmawiano.

- Dążymy do neutralności klimatycznej w 2050 r. Bardziej ambitnie się nie da. Nasz Krajowy plan na rzecz energii i klimatu (KPEiK) zakłada 35% redukcji CO2 i 50% udział OZE w miksie energetycznym w 2030 r. To jest bardzo ambitne podejście, ale musimy wprowadzić jeszcze bardziej ambitny scenariusz, który pozwoli na realizację założeń pakietu Fit for 55. Bardziej ambitnie w energetyce się już nie da- mówił wiceminister Krzysztof Bolesta w trakcie panelu „Sektor Energii w Europie Centralnej”.

Wiceminister uczestniczył ponadto w panelu „Dekarbonizacja w praktyce”, podczas którego rozmawiano o wyzwaniach związanych z ograniczaniem śladu węglowego.

- Aż 47% środków z KPO zostanie przeznaczona na zielone inwestycje. Największą pozycję w KPO obejmuje wsparcie programu Czyste Powietrze, czyli programu, który pomaga obniżyć emisyjność w gospodarstwach domowych. Inwestycje te, w sposób pośredni pomogą wielu firmom m.in. branży pomp ciepła czy fotowoltaiki - powiedział wiceminister Bolesta.

- Musimy zmienić podejście do sposobu naszego życia, konsumpcji, wyboru środków transportu. Człowiek z natury nie lubi zmian, dlatego rolą administracji państwowej jest wyjaśnienie społeczeństwu dlaczego ta zmiana jest dobra. Musimy sprawić też, by ta zmiana nie była droga - dodał.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odwiedziła natomiast stoisko edukacyjne Polski Atom, gdzie można obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości składowisko odpadów promieniotwórczych w Różanie, interaktywną mapę reaktora albo zrobić sobie zdjęcie na tle elektrowni jądrowych z całego świata.

Wiceminister Maciej Bando, pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej uczestniczył z kolei w panelu „Energetyka jądrowa - rozsądne przyspieszenie”, w trakcie którego rozmawiano o polskim programie jądrowym.

Koalicja 15 października dostała mandat do budowy nowej energetyki w Polsce, w tym przede wszystkim w oparciu o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pragnę podkreślić, że będzie to energetyka oparta zarówno o odnawialne źródła energii, jak i energię jądrową. Naszym celem jest osiągniecie takiego miksu energetycznego możliwie szybko - mówił wiceminister Bando.

Na marginesie EKG wiceminister Maciej Bando spotkał się ponadto z Albinasem Zananavičiusem, wiceministrem energetyki Litwy. Kongres Gospodarczy to jeden z największych kongresów biznesowych w Europie Centralnej. Biorą w nim udział przedstawiciele rządu, menedżerowie i przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele mediów.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.