Patryk Drabek

Młodych ludzi pociąga to, co jest ponad prawem

Młodych ludzi pociąga to, co jest ponad prawem
Patryk Drabek

Na temat przestępstwmłodych osób z podinsp.Mariuszem Łabędzkim,naczelnikiem WydziałuPrewencji KMP w Sosnowcu,rozmawia Patryk Drabek.

Co wpływa na to, że młodzi ludzie popełniają przestępstwa?
W przypadku nieletnich mamy do czynienia ze zjawiskiem niewydolności wychowawczej rodziny, brakiem wsparcia procesu wychowania przez szkołę i negatywnym wpływem środowiska rówieśniczego. Rodzice, którzy są zapracowani, nierzadko przerzucają ciężar wychowania i dyscyplinowania dzieci na szkołę, a te placówki skupiają się na realizacji głównego celu, którym jest kształcenie, a mniej wychowanie. Szkoły nie dysponują też odpowiednimi mechanizmami prawnymi do wdrażania najmłodszych do doroślejszego życia pod względem dyscypliny. Z różnych względów szkoły nie poświęcają dzieciom tyle czasu, ile powinny. Do tego dochodzi jeszcze wpływ środowiska społecznego oraz internetu i mediów społecznościowych. W efekcie młode osoby nie są w pełni dostosowane do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie.

Jakieś przykłady?
Jak w każdym społeczeństwie, zdarzają się przykłady nieletnich osób, które m.in. ze względu na zaniedbania wychowawcze rodziców, notorycznie popełniają przestępstwa, ale nie tylko. Przede wszystkim są zdemoralizowane i demoralizują inne młode osoby. Wagarują, nie przygotowują się do zajęć, lekceważą nauczycieli i nie wykonują ich poleceń. Do tego dochodzi też palenie papierosów, alkohol czy substancje odurzające. Często szkoły piszą do nas, byśmy „dokonali wglądu w sytuację wychowawczą dzieci”. My nie jesteśmy jednak instytucją, która formułuje diagnozy i prowadzi działalność poprawczą, resocjalizacyjną. Jesteśmy jednym z organów ścigania, stawiamy na profilaktykę, egzekwujemy odpowiedzialność za czyny karalne, współpracując z sądem rodzinnym i nieletnich. Przez długi czas nasze działania skupiały się przede wszystkim na przeciwdziałaniu szeroko rozumianej demoralizacji, w tym przestępczości nieletnich. To, co dzieje się obecnie, wymusiło na nas stosowanie działań profilaktycznych ukierunkowanych na nowe zagrożenia. To m.in. cyberprzestępczość i dopalacze. Zwracamy też uwagę na kształtowanie odpowiedzialności związanej ze skutkami niewłaściwego korzystania z mediów społecznościowych. Młodzi ludzie wrzucają obrazki, które są na pograniczu pornografii. Język, którego używają, jest pełen wulgaryzmów i nienawiści. Każdy rodzic naiwnie wierzy jednak, że to nie dotyczy jego syna lub córki. Często spotykamy się z dziećmi w szkołach, ale realizujemy też specjalne programy prewencyjne ukierunkowane na konkretne zagrożenia.

Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.