Młodzi pielgrzymi z całego świata poznają region i czekają na papieża [LINIA CZASU]

Czytaj dalej
Łukasz Klimaniec

Młodzi pielgrzymi z całego świata poznają region i czekają na papieża [LINIA CZASU]

Łukasz Klimaniec

Około 40 tysięcy młodych ludzi z różnych stron świata od środy przygotowuje się w województwie śląskim do spotkania z papieżem Franciszkiem. W trakcie Dni w Diecezji pielgrzymi poznają nasz region.

Światowe Dni Młodzieży to bardzo ważne wydarzenie, o którym we Francji mówi wielu katolików - przyznaje Guy Laignelot z francuskiego Toulon. - Dlatego chciałem się tu pojawić. Zobaczyć papieża i modlić się wspólnie z milionami ludzi różnych narodowości - przyznaje młody Francuz. Wraz z grupą blisko 80 pielgrzymów od wtorku przebywa w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie - podobnie jak inni pielgrzymi rozsiani po parafiach województwa śląskiego - bierze udział w rozpoczętych w środę Dniach w Diecezji.

Mieszkanie za czytanie

Oświęcim i Jasna Góra oblegane

Guy nigdy przedtem nie był w Polsce. Dni w Diecezji są okazją dla niego i tysięcy innych pielgrzymów do poznania historii i kultury Polski oraz życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Wypełniają je wycieczki, zabawy i zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów. Miejsca, które chce odwiedzić największa liczba pielgrzymów to Muzeum Auschwitz -Birkenau oraz Jasna Góra.

Oświęcim od środy przeżywa oblężenie pielgrzymów - podzieleni na grupy uczestnicy ŚDM odwiedzają je w różnych turach. Dziś będą tam m.in. pielgrzymi przebywający w dekanatach katowickich, Chorzowie oraz w Beskidach, a jutro zobaczą go goście przebywający w diecezji sosnowieckiej. Co ciekawe, w okresie ŚDM zwiedzanie Muzeum Auschwitz odbywa się specjalnie przygotowaną trasą - ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, nie obejmuje ono wnętrz historycznych budynków. Trasa została jednak tak zaplanowana, by pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca obozu.

Na Śląsku pielgrzymi mieli już okazję zobaczyć m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, chorzowskie Planetarium czy kopalnię Guido w Zabrzu. Z kolei w Beskidach pielgrzymi odwiedzili m.in. Zamek Sułkowskich i Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, muzeum koronki w Koniakowie. Wzięli udział też w ewangelizacji na szczytach modląc się m.in. na Kaplicówce w Skoczowie i bielskim Wzgórzu Trzy Lipki.

Raban na Muchowcu

W ramach Dni w Diecezji pielgrzymi angażują się społecznie podejmując różne formy zaangażowania społecznego, zależnie od potrzeb i charakterystyki parafii. W Cieszynie na przykład Włosi wezmą jutro udział w porządkowaniu grobów polskich i włoskich żołnierzy na cmentarzu komunalnym, posadzą też drzewa na wzgórzu Cieślarówka, a także wezmą udział w zajęciach z chorymi.

Szczególnym momentem Dni w Diecezjach są jednak diecezjalne wydarzenia centralne, nazywane najczęściej festiwalami młodych, w ramach których, oprócz mszy sprawowanych przez biskupów ordynariuszy, odbywają się koncerty, czuwania modlitewne, świadectwa i pokazy artystyczne. Kulminacją ŚDM w archidiecezji katowickiej będzie sobotnie spotkanie wszystkich grup na „Górze Karmel” , czyli na katowickim lotnisku Muchowiec. Rozpocznie się ono o godz. 15.00 i potrwa do 22.30. Tego dnia kilkanaście tysięcy młodych ludzi z 55 krajów z całego świata i kilkadziesiąt tysięcy ludzi ze Śląska spotka się, by zrobić wspólny „raban”, do którego wzywał papież Franciszek. W programie prezentacja wspólnot międzynarodowych, widowisko z udziałem orkiestry symfonicznej oraz aktorów i solistów, koncerty i msza.

Z kolei w Bielsku-Białej takie wydarzenie odbędzie się w niedzielę o 15.00 na terenach pod Dębowcem, gdzie spodziewanych jest kilkanaście tysięcy osób.

Darmowy autobus lub tramwaj

Przebywając na Śląsku pielgrzymi z różnych stron świata na terenie miast aglomeracji katowickiej obsługiwanych przez KZK GOP poruszają się autobusami i tramwajami tej sieci całkowicie za darmo. Dokumentem uprawniającym do takich darmowych przejazdów jest identyfikator pielgrzyma wydawany przez organizatorów Światowych Dni Młodzieży. Taką ofertę dla pielgrzymów przygotowało na okazję Światowych Dni Młodzieży KZK GOP

Tymczasem Koleje Śląskie uruchomiły już 59 dodatkowych pociągów na czas Dni w Diecezji oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. A w czwartek 28 lipca, w dniu wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, wszyscy będą mogli bezpłatnie kursować pociągami Kolei Śląskich po całym województwie oraz na odcinku Katowice - Oświęcim. Władze spółki zaplanowały wzmocnienie składów regularnie kursujących do - i - z Częstochowy oraz uruchomienie 25 dodatkowych połączeń, które dowiozą pielgrzymów na jasnogórską poranną mszę i umożliwią powrót.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.