Młodzi pielgrzymi zarazili optymizmem mieszkańców całej Małopolski [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum UMWM
Marcin Banasik

Młodzi pielgrzymi zarazili optymizmem mieszkańców całej Małopolski [WIDEO]

Marcin Banasik

Małopolska. Pielgrzymi z całego świata ożywiają wioski, miasta i miasteczka. Bochnia od kilku dni przypomina Hiszpanię. Nocą na miejskim rynku jest więcej ludzi niż w dzień targowy.

„Czy wyjdziesz za mnie?” - takie pytanie zadał w czwartek Vinicius, pielgrzym z Brazylii, swojej ukochanej Thaise. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że oświadczyny odbyły się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach. Jak zdradzili narzeczeni - miasto Karola Wojtyły jest dla nich szczególnym miejscem, bo swoją miłość zawdzięczają papieżowi Polakowi.

WIDEO: Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na krakowskich Błoniach. Organizatorzy: Uczestniczyło 600 tysięcy osób

Źródło: TVN24

Podczas Światowych Dni Młodzieży nie tylko w Krakowie zapanowała wesoła, pełna energii i miłości, chrześcijańska atmosfera. - Pierwszy raz widzę tak niesamowitą atmosferę w moim mieście. Wszyscy się pozdrawiają, rozmawiają ze sobą i bawią się. Hiszpanie zarazili nas optymizmem - mówi Bożena, mieszkanka Bochni.

Na czas ŚDM w mieście zakwaterowało się ok. 5 tys. Hiszpanów. Przed ich przybyciem w całej Bochni panowała atmosfera oczekiwania. Gospodynie chciały przygotować regionalne przysmaki na powitanie gości.

- Jedna z pań, jak dowiedziała się, że będzie gościła kilku rosłych pielgrzymów, upiekła ogromny bochen chleba. Była zaskoczona, kiedy jej goście zjedli na śniadanie jedynie po jednej kromce. Później jej wytłumaczyli, że większe porcje jedzą dopiero na kolację - mówi mieszkanka Bochni.

Inna gospodyni pytała znajomych na Facebooku, co jada osoba na diecie bezglutenowej, bo chciała dostosować kolację do pielgrzyma.

W Oświęcimiu najbardziej widoczni są młodzi z Azji i Francji. - Muzeum obozu Auschwitz odwiedzają jednak wierni z każdego zakątka świata. Tłum zwiedzających jest bardzo kolorowy, ale skupiony - mówi Tadeusz, mieszkaniec miasta.

Miejscowość Chełmek pod Oświęcimiem odwiedziło 1200 Portugalczyków. Wczoraj razem z burmistrzem zasadzili tam drzewo ŚDM. Kasztanowiec czerwony „Briotti” ma upamiętniać ich pobyt w Chełmku.

W Dobczycach młodzi ludzie mogli posłuchać serii koncertów w wykonaniu m.in. Orkiestry Dętej Dobczyce czy „Małych Węglowian” z Węglówki. Wczoraj wieczorem odbyły się tam tańce integracyjne oraz występ niemieckiego zespołu Band Büdesheim. Wszystko zakończyła wspólna modlitwa.

Pielgrzymi, którzy są zakwaterowani w Małopolsce, podzieleni zostali na cztery strefy. W pierwszej strefie (Kraków) mieszka prawie 65 tys. wiernych. W drugiej strefie obejmującej podkrakowskie miasta i wsie, zakwaterowało się prawie 90 tys. pielgrzymów. W strefie diecezji tarnowskiej (Bochnia, Brzesko) jest ok. 21 tys. wiernych. W Miechowie, Słomnikach, Kazimierzy Wielkiej i Skalbmierzu stacjonuje ok. 12 tys. młodych ludzi. Reszta wiernych nocuje w namiotach, hostelach lub u znajomych. Łącznie na ŚDM w Małopolsce zarejestrowało się 360 tys. pielgrzymów. Część z nich przyjedzie tylko na weekend lub jeden dzień. Zapewne tysiące pielgrzymów nie zostały ujęte w żadnych statystykach.

Marcin Banasik

Zajmuję się tematyką kryminalno-sądową, a także sprawami miejskimi. W Dzienniku Polskim pracuję od ok. 10 lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.