Młodzi strażacy mogą teraz liczyć na wsparcie. Warto z tego skorzystać!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mirosław Cichy/WFOŚIGW w Katowicach
Monika Krężel

Młodzi strażacy mogą teraz liczyć na wsparcie. Warto z tego skorzystać!

Monika Krężel

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął realizację pilotażowego programu dofinansowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego.

Środki mają być przeznaczone na zakup i wyposażenie młodych strażaków ochotników w odzież ochronną, sprzęt ratowniczo-gaśniczy i ćwiczebny. Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w formie dotacji sięgające 80 proc. kosztów kwalifikacyjnych. Na Program Fundusz przeznaczy łącznie 200 tys. zł.

Są pierwsi chętni

OSP Marciszów ma Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. – Należy do niej 15 dzieci od 12. roku życia – podkreśla Damian Gawron, prezes OSP Marciszów. – Mają opiekuna, który z nimi pracuje, biorą udział w zbiórkach, obozach, kursach, szkoleniach, poznają np. zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczą się przez zabawę. Wszystko po to, by po tych sześciu latach być już przygotowanym profesjonalnie do wstąpienia do OSP - dodaje.

OSP Marciszów liczy 54 druhów. W przypadku niektórych członkostwo w OSP to rodzinna tradycja. Tak samo jest w przypadku dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, wiele z nich ma dziadków i rodziców, którzy też należeli do OSP.

- Oczywiście, że będziemy składać wniosek do WFOŚiGW. Chcemy zakupić specjalny tor z wyposażeniem do zawodów sportowo-pożarniczych. Teraz takiego nie posiadamy, musimy pożyczać. Gdybyśmy mieli swój, to można by na nim ćwiczyć cały dzień, a poza tym mógłby też być wykorzystywany na festynach rodzinnych – tłumaczy Damian Gawron. – Taki tor kosztuje około 16 tysięcy złotych, my chcemy się starać o 15 tys. Dla nas byłoby to bardzo duże wsparcie – dodaje.

- Kilka jednostek z terenu powiatu zawierciańskiego będzie się ubiegać o dofinansowanie - zapowiada brygadier Artur Łągiewka, komendant powiatowy PSP w Zawierciu. – Taki program to dla nich duża pomoc, wcześniej nie było podobnych programów. A przecież chodzi o to, żeby zachęcić młodzież do działania, wychować następców, zaszczepić wśród młodych strażackiego ducha.

Program może być kontynuowany

- Od lat dofinansowujemy straż pożarną w naszym regionie, zarówno zawodowców, jak i ochotników. Teraz chcemy też doposażyć młodych ochotników. Docierały do nas informacje, że brakuje środków na zakup odzieży ochronnej, sprzętu ratowniczo-gaśniczego i ćwiczebnego. I to właśnie dofinansujemy. Na razie jest to program pilotażowy, ale jeśli zapotrzebowanie okaże się duże, będziemy go kontynuowali – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na zakup sprzętu ćwiczebnego, bojowego i umundurowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będzie można uzyskać do 15 tys. zł, nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Beneficjentami są gminy i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego, które uzyskały pozytywną opinię co do zakresu rzeczowego i ilościowego powiatowych i miejskich PSP oraz posiadają Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.
Wnioski można składać do 11 czerwca 2021 roku lub do wyczerpania alokacji środków.
Szczegóły na stronie internetowej (https://bit.ly/2QS0vke).

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.