Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy o swoich planach na 2021 rok. Co będzie się działo?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marta Mikołajska

Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy o swoich planach na 2021 rok. Co będzie się działo?

Marta Mikołajska

W ramach naszej akcji redakcyjnej „Expressem przez Bydgoszcz” sprawdziliśmy, jakie plany na ten rok mają członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy.

Wśród planów na ten rok Mikołaj Gabinecki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy zapowiada kontynuację wprowadzonego w ub. kadencji sztandarowego projektu "Bydgoska Karta Młodzieży", w ramach którego uczniowie bydgoskich szkół mogą korzystać ze zniżek oferowanych przez przedsiębiorców w zamian za ich promocję na stronach MRMB i stronach miejskich. Wśród oferujących zniżki są m.in. szkoły jazdy, restauracje, kawiarnie, kluby fitness.

Młodzi dla rozwoju Bydgoszczy

- Do tej pory w ramach Bydgoskiej Karty Młodzieży dostępnych jest około 70 partnerów. Naszym celem jest rozwinięcie projektu, w tym pozyskiwanie nowych przedsiębiorców - mówi Mikołaj Gabinecki. Dodaje, że choć dziś korzystanie ze zniżek możliwe jest jedynie na terenie Bydgoszczy, już powstają założenia, żeby rozszerzyć tę ofertę o okoliczne miejscowości.

- Jednym z walorów projektu BKM jest większa możliwość zainteresowania naszych odbiorców także kwestiami społecznymi, wolontariatem czy współpracą z miastem. Korzyści odnoszą również przedsiębiorcy, dla których jest to świetna promocja - podkreśla przewodniczący MRMB.

Wśród planów przewodniczący wymienia m.in. powrót organizowanej w 2018 r. inicjatywy przygotowania turnieju sportowego w piłkę nożną i piłkę siatkową. Według wstępnych założeń turniej ma się odbyć na przełomie maja i czerwca – jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

- Pierwsza edycja turnieju przyjęła się bardzo dobrze. Zebraliśmy prawie 300 uczestników, w tym uczniów i nauczycieli. Warto dodać, że była to jedna z większych inicjatyw, które zrealizowaliśmy - podkreśla Mikołaj Gabinecki.

W planach Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy także organizacja kolejnych debat oksfordzkich, w których udział wezmą przedstawiciele szkół. Ponadto, zorganizowane zostaną także liczne inne eventy, jak konkursy czy turnieje, np. szachowy lub artystyczny. Nie zabraknie także działań proekologicznych. W tym roku będzie to Eko Week, czyli tydzień z ekologią.

Jak podkreśla Martyna Jazdon z MRMB, jest to nowa inicjatywa, w ramach której zaplanowane zostaną wykłady i warsztaty o tematyce ekologicznej, w tym: jak nie marnować surowców. To jednak nie wszystko.

- Chcemy skontaktować się z restauracjami bydgoskimi, które będą zainteresowane przekazaniem jedzenia - niewykorzystanego, a jednocześnie nieprzeterminowanego - do bydgoskich jadłodzielni - opowiada Martyna Jazdon.

MRMB nie zamierza ustawać także z promocją swojej działalności.

- Planujemy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Chcemy przygotować biuletyn informacyjny, który przekażemy szkołom. Przymierzamy się też do tego, żeby taką kampanię informacyjną przeprowadzić w szkołach podstawowych, tak by już na tym etapie móc zainteresować dzieci i młodzież - potencjalnych przyszłych członków Rady, pokazać im, czym się zajmujemy, w jaki sposób możemy działać- mówi Mikołaj Gabinecki.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy już w tym roku

W Bydgoszczy MRM działa od 2007 r. W jej skład wchodzi 31 członków. Najbliższe wybory odbędą się na przełomie listopada i grudnia tego roku. By móc kandydować, należy być uczniem szkoły ponadpodstawowej. Z każdej ze zgłoszonych szkół wybrane zostaną cztery osoby. Następnie, podczas spotkania kandydatów wyłonionych zostanie 31 osób, które zostaną członkami MRMB.

- Skupiamy ludzi, którzy są zaangażowani. Członkostwo w MRM pozwala nie tylko poznawać nowych ludzi, ale też wspólnie działać dla miasta - mówi Mikołaj Gabinecki. - Zapraszamy także przedstawicieli samorządów uczniowskich do zgłaszania wniosków o patronat czy udzielenie wsparcia - merytorycznego, organizacyjnego - we wszelkich inicjatywach. Zachęcamy, bo naprawdę warto.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.