Mniej poważny niż przewodnik, ale równie przydatny

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/Polska Press
Katarzyna Pachelska

Mniej poważny niż przewodnik, ale równie przydatny

Katarzyna Pachelska

25 powodów, dla których warto przystanąć na ulicy z mapą w ręku, spojrzeć w górę i odczytać kilka komentarzy. To spacerownik po katowickiej modernie.

Na I Śląskich Targach Książki w Katowicach, które odbyły się od 6 do 8 listopada, odbyła się premiera spacerownika "Katowicka moderna", autorstwa rodzinnego kolektywu: Zofia Oslislo-Piekarska, Aleksandra Czapla-Oslislo i Jan Oslislo. To pierwszy spacerownik po trasie złożonej z 25 najciekawszych, zdaniem autorów, obiektów w Katowicach, zbudowanych wg zasad modernizmu.

- Zostawiamy w twoich rękach 25 powodów, dla których warto przystanąć na ulicy z mapą w ręku, spojrzeć w górę i odczytać kilka komentarzy, które przygotowaliśmy w opisach miejsc publicznych, mieszkalnych i sakralnych - mówią autorzy spacerownika. - 25 powodów, by spojrzeć na Katowice z innej perspektywy, i mamy nadzieję, by wreszcie zachwycić się modernizmem na równi z tymi, którzy kreowali wspólną przestrzeń dla siebie i innych ponad 70 lat temu, w dwudziestoleciu - dodają.

Spacerownik jest lekki, nieduży (zmieści się w damskiej torebce) i ładnie zaprojektowany (przez Zofię Oslislo-Piekarską, absolwentkę katowickiej Akademii Sztuk Pięknych). Jego okładkę stanowi mapa dawnych Wielkich Katowic, którą można rozłożyć i studiować.

- Znalezienie 25 budynków, które są opowieścią o modernizmie, było karkołomne, bo mieliśmy bardzo dużo materiału - mówi Jan Oslislo. - Chcieliśmy zaproponować trasę, której przejście zajmie maksymalnie 3 godziny, a krótsza wersja - 1,5 godziny. Chcieliśmy tam zawrzeć różne obiekty, nie tylko słynny drapacz chmur, np. katedrę, która nie kojarzy się dziś z modernizmem, Sejm Śląski z placem, na którym miało być nowe forum. W XX-leciu międzywojennym Katowice tworzyły się na nowo, i chcieliśmy to uwzględnić.

- To miała być książka dla ludzi, nie dla historyków - dodaje Aleksandra Czapla-Oslislo.

Spacerownik zamówiło (również w wersji anglojęzycznej i niemieckojęzycznej) miasto Katowice. Książkę będzie można kupić w katowickich księgarniach, ale też w sklepie Geszeft.

Katarzyna Pachelska

Jestem redaktorką Dziennika Zachodniego, wiceszefową Newsroomu DZ, prowadzę też m.in. serwis Strona Kobiet na dziennikzachodni.pl. Zostałam wybrana Dziennikarką Roku 2019 "Dziennika Zachodniego". Interesuję się sprawami kobiet i dzieci, ale również sporo piszę o kulturze, rozrywce, literaturze, lubię też współczesną architekturę. Innym obszarem moich zainteresowań jest handel, ostatnio dość często piszę o zakazie handlu w niedziele.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.