Mniej pozwoleń alkoholowych to mniej pieniędzy dla bydgoskich organizacji pozarządowych

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Mniej pozwoleń alkoholowych to mniej pieniędzy dla bydgoskich organizacji pozarządowych

Sławomir Bobbe

Nieoczekiwane skutki mniejszego zainteresowania alkoholem w mieście. Mniej pieniędzy dostaną… organizacje pozarządowe.

Zobacz wideo: SPS - czyli nowy program budowy mieszkań.

Mimo kłopotów budżetowych naszego samorządu nie ograniczono pieniędzy na „Program 25/75”. Przypomnijmy, to program zakładający współuczestnictwo mieszkańców w realizacji zadań publicznych. Na razie korzystają z niego głównie ci mieszkańcy, którzy chcą wybudować lub utwardzić drogę – ze swojej strony dokładają 25 procent kosztów inwestycji, miasto dorzuca 75 procent. Z tego programu można również finansować budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (wnioski przyjmowane są cały czas).

Na bydgoskie inicjatywy pieniędzy nie zabraknie

- Planowana wysokość środków finansowych przewidzianych na realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej „Programu 25/75” wynosi 5 milionów złotych, podobnie jak w roku poprzednim – podkreśla Marta Stachowiak. - Na realizację zadań publicznych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2021 miasto zapewniło 27 milionów 833 tysiące złotych (plan na rok 2020 to 27 milionów 299 tysięcy złotych). W obszarze edukacja, oświata i wychowanie na rok 2021 zaplanowano (podobnie jak w roku 2020) kwotę 290 tysięcy złotych.

[polecane]21368171, 21357281;1;To Cię może też zainteresować[/polecane]

BORPA z mniejszą kasą

Są jednak środki, którymi dysponuje Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”. To z nich korzystają bydgoskie organizacje pozarządowe na programy, których celem jest walka z wykluczeniem, narkomanią czy alkoholizmem.


- W 2021 roku na dotacje przeznaczone dla organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom zaplanowano 700 tysięcy złotych. Z uwagi na planowane mniejsze dochody pochodzące z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wysokość powyższych środków finansowych została ujęta na niższym poziomie niż w 2020 roku o 255.000 złotych – wyjaśnia Marta Stachowiak.

W skali całego budżetu to niewielkie pieniądze, w skali „mikro” w której poruszają się bydgoskie organizacje pozarządowe, takie cięcia oznaczać mogą, że nie dopną swojego budżetu na ten rok. Wiadomo, że w trudnej sytuacji jest Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna stowarzyszenia Monar w Bydgoszczy. Fundacje i stowarzyszenia z napięciem czekają czy ruszą konkursy organizowane przez wojewodę. To pieniędzmi z tych konkursów można było wspierać m. in. wypoczynek letni dzieci z rodzin zagrożonych alkoholizmem i narkomanią. Ze względu na covid wiele organizacji zastanawia się czy podjąć ryzyko wysyłania dzieci na wypoczynek - o ile w ogóle udałoby się zdobyć dofinansowanie na taki cel.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.