Mocni przenoszą się na pół roku do Ameryki. By ich syn był sprawny

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Mocni przenoszą się na pół roku do Ameryki. By ich syn był sprawny

Paulina Musialska

Trwa walka o zdrowie Nikosia Mocnego, niepełnosprawnego chłopca z Jury. W kwietniu na chłopca czeka daleka podróż na Florydę. Razem z nim pojedzie cała rodzina, która porzuci na pół roku swoje dotychczasowe życie.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej każdy słyszał historię półtorarocznego Nikosia Mocnego z Kwaśniowa (powiat olkuski). Nikoś urodził się ze zdeformowaną stópką oraz brakiem kości strzałkowej. Jego jedna nóżka jest znacznie krótsza od drugiej, a stopa ma tylko dwa paluszki. Jego siostra-bliźniaczka Pola urodziła się zdrowa. Chłopiec jest synem Marka Mocnego, który jest dyrektorem hotelu Poziom 511 w Podzamczu i wielokrotnie angażował się w akcje charytatywne. A teraz trwa walka o nóżkę Nikosia. Jednak uśmiech nie schodzi z twarzy tego uroczego chłopca. Nic dziwnego. W jego otoczeniu pojawiło się mnóstwo życzliwych osób, które pomagają jemu i rodzinie.

To była ciągła walka z czasem
Chociaż wada wydaje się bardzo poważna, szansa na uratowanie nóżki Nikosia jest bardzo duża. Doktor Milud Shadi ze szpitala w Poznaniu jako pierwszy chciał podjąć się wyzwania, ale nie dawał gwarancji wyleczenia chłopca. W końcu Katarzyna i Marek Mocni dowiedzieli się, że tak trudnymi przypadkami zajmuje się dr Dror Paley z Florydy. Koszty operacji w Stanach Zjednoczonych są jednak bardzo duże i nie są refundowane. Operacja musi zostać wykonana między 18. a 24. miesiącem życia. Nikoś ma 18 miesięcy, a Mocni o możliwości operacji dowiedzieli się jesienią 2017. Musieli zebrać w trzy miesiące ponad 640 tys. złotych. Udało się, dzięki pomocy gwiazd, celebrytów, mediów oraz mieszkańców. Osób, które Katarzyna i Marek Mocni nazywają „Aniołami”.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.