"Moje Katowice": Ksiądz Ludwik Skowronek. Część 1

Czytaj dalej
Lech Szaraniec

"Moje Katowice": Ksiądz Ludwik Skowronek. Część 1

Lech Szaraniec

I nicjator i budowniczy kościołów na terenie współczesnych Katowic oraz twórca modlitewnika „Droga do nieba” spoczywa od 10 maja 1934 roku na cmentarzu w Głuchołazach, gdzie zamieszkał w 1923 roku.

Ludwik Skowronek, wybitny kapłan diecezji wrocławskiej, urodził się 6 kwietnia 1855 roku w Czuchowie koło Rybnika, w rodzinie inteligenckiej, gdzie ojciec Marceli był rektorem szkoły elementarnej i członkiem Zarządu Kościelnego w parafii pw. św. Jerzego w Dębieńsku Wielkim.

Ojciec Ludwika był ojcem siedmioosobowej rodziny, gdzie trzy córki zostały siostrami urszulankami, a synowie: Hubert ojcem jezuitą, Henryk adwokatem i Ludwik księdzem.

Ludwik Skowronek po ukończeniu szkoły elementarnej w Czuchowie kontynuował naukę w gimnazjum w Gliwicach, a następnie na Uniwersytecie Wrocławskim, początkowo studiując prawo, by przenieść się na Wydział Teologiczny. W latach 1883-1884 roku kontynuował studia w Ratyzbonie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1884 we Wrocławiu.

W latach 1884-1887 pracuje jako wikary w Bieruniu Starym, skąd w 1888 roku przeniósł się do Bogucic jako administrator parafii. Od 17 lipca 1889 roku zostaje jej proboszczem. W 1892 roku rozpoczął budowę kościoła pw. św. Szczepana zakończoną w 1894 roku konsekracją w dniu 25 października, do którego przeniósł z drewnianego kościoła „na górce” obraz Matki Boskiej Łaskami Słynącej.

Lech Szaraniec - historyk, twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Śląskiego. Jest autorem licznych książek dotyczących historii Katowic.

Lech Szaraniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.