Moje Kresy. Brawurowa akcja oddziału Jana Piwnika

Czytaj dalej
Stanisław S. Nicieja

Moje Kresy. Brawurowa akcja oddziału Jana Piwnika

Stanisław S. Nicieja

Przed tygodniem Tomasz Kapica na łamach nto, pisząc o wyprawie kędzierzynian na Białoruś z darami dla tamtejszych Polaków, przypomniał postać Krystyny Posłusznej, której ojciec wziął udział w słynnej akcji uwolnienia polskich więźniów politycznych w Pińsku w 1943 roku.

Pragnę poszerzyć pewne wątki faktograficzne, które zostały zasygnalizowane w tym bardzo ciekawym artykule, gdyż więzienie w Pińsku było miejscem, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej rozegrała się jedna z najbardziej sensacyjnych i spektakularnych akcji odbicia więźniów politycznych. Dokonał tego oddział Armii Krajowej, któremu przewodniczył ukrywający się pod pseudonimem „Ponury” – Jan Piwnik (1912-1944), jeden z najsłynniejszych dowódców polskiej partyzantki: w czasach drugiej wojny światowej w lasach świętokrzyskich oraz na Wołyniu i Nowogródczyźnie.

Brawurowe wyczyny, krzywda, która dotyka bohatera, i śmierć w młodym wieku były zawsze tworzywem w powstawaniu legend i mocno osadzały daną postać w historii. I tak było z Janem Piwnikiem, który umierając w wieku 32 lat, żegnał się ze światem słowami: „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” – krainę jego młodości, a Cezary Chlebowski umiał to opowiedzieć z literackim powabem i wdziękiem. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Stanisław S. Nicieja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.