Montaż dachu Stadionu Śląskiego na ukończeniu ZDJĘCIA I WIDEO

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Michał Wroński

Montaż dachu Stadionu Śląskiego na ukończeniu ZDJĘCIA I WIDEO

Michał Wroński

Rozpoczął się kolejny etap prac nad zadaszeniem Stadionu Śląskiego. Od przyszłego tygodnia trwać będzie montaż ostatniej warstwy dachu. - Nawet jesteśmy nieco przed czasem - mówi Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Jadąc z Chorzowa do Katowic można odnieść wrażenie, że dach Stadionu Śląskiego jest już niemal gotowy. To jednak tylko wrażenie.

Na razie - jak tłumaczy Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim - zakończono montaż stalowej konstrukcji zadaszenia. Rozpięto już także część siatki asekuracyjnej, na której położona zostanie warstwa z poliwęglanu.

- Jej montaż rozpocznie się w przyszłym tygodniu - zapowiada Sachs. Jak dodaje, trwające od połowy czerwca prace nad zadaszeniem Stadionu Śląskiego idą zgodnie z harmonogramem. - A nawet jesteśmy nieco przed czasem - mówi Sachs.

Mecz i koncert

Zajmująca powierzchnię 45 tysięcy metrów kwadratowych warstwa z poliwęglanu będzie zwieńczeniem konstrukcji dachu.

Co zrobić ze Stadionem Śląskim?

Ten etap prac powinien być zakończony na przełomie września i października. Później pozostanie już tylko zamontować głośniki, oświetlenie i elementy systemu, który chronić ma dach stadionu przed zaleganiem na nim zbyt grubej warstwy śniegu.

Zgodnie z planem ma to zająć kilka tygodni - tak, aby w listopadzie można uznać montaż dachu za zakończony.

Nie będzie to jednak równoznaczne z definitywnym zakończeniem ciągnącej się od lat inwestycji. Jeszcze przed zimą wokół stadionu ma się pojawić ogrodzenie, zaś na przyszły rok zostaną jeszcze prace kubaturowe, położenie murawy i montaż krzesełek.

JAK PRZEBIEGA BIG LIFT2

Otwarcie Stadionu Śląskiego zaplanowano na pierwszą połowę roku 2017. Odpowiedzialny w zarządzie województwa za Stadion Śląski Kazimierz Karolczak przekonuje, że idealnym pomysłem na inaugurację dla chorzowskiego "kotła czarownic" byłaby duża impreza muzyczna oraz mecz, oczywiście najlepiej z udziałem reprezentacji Polski. Razem z imprezami towarzyszącymi festiwal ponownego otwarcia obiektu miałby trwać 3-4 dni.

- Za dwa, trzy miesiące koncepcja tej inauguracyjnej imprezy powinna być już gotowa i wtedy przedstawimy ją mieszkańcom regionu - obiecuje Karolczak.

A potem już tylko sąd

Jeśli ktoś jednak sądzi, że po oddaniu Stadionu Śląskiego do użytku temat jego przebudowy przestanie być interesujący, ten się bardzo myli. Czekać bowiem nas będą wieści z sali sądowej, gdzie swój finał znajdą wzajemne roszczenia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i firmy Mostostal Zabrze, która miała być pierwszym wykonawcą dachu. Wycofała się z tego latem roku 2013 - trzy lata po słynnej awarii "krokodyli" i wstrzymaniu prac na stadionie przez nadzór budowlany.

Latem ubiegłego roku Mostostal złożył przeciwko województwu pozew, w którym domagał się ponad 12 mln zł oraz ponad 600 tys. euro wraz z odsetkami. Urząd marszałkowski odpowiedział tym samym, przy czym urzędnicy koszty poniesione skutkiem awarii "krokodyli" wycenili na przeszło 100 mln zł. Jak informuje Witold Trólka z biura prasowego urzędu w tej sprawie nie odbyła się jeszcze żadna rozprawa.

- Na razie wymieniamy się pismami - mówi Trólka.

JAK PRZEBIEGA BIG LIFT2

Słów parę o pieniądzach

Zadaszenie Stadionu Śląskiego kosztować będzie 70 mln zł netto. Przyjmując za dobrą monetę uchwałę sejmiku wojewódzkiego z 25 marca 2013 roku koszt całej przebudowy powinien sięgnąć 586,5 milionów zł, choć dotychczasowe doświadczenia uczą, by nie przywiązywać się specjalnie do tej liczby.

Pierwsze wyceny tego przedsięwzięcia mówiły wszak o 290 mln zł. Sposobem na ograniczenie przyszłych kosztów utrzymania obiektu mogłaby być sprzedaż jego nazwy. Urzędnicy przyznają, że takie rozwiązanie jest poważne brane pod uwagę. W efekcie Stadion Śląski może przestać być "śląski".


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Michał Wroński

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

i teraz kończymy to coś cie spaprali

A godają że Polok wszystko Potrafi nawet głupiego Dachu poskładać nie potrafią. Byl Mostostal w Zabrzu ale Oni Robieli na Calym Swiecie.Kierownictwo sie zmieniło i klapa przyszli sami fachowce od Oszustwa i Amen

777 AFY ROBIOM WSZyssKO NA ODWRUT PR AZJI AF

TZN ZDONRZOM Na JEWRO 2012..>?.

tekla

Dobrze że potrafię po Niemiecku.Niemcy od Grecji dostaną 14 Lotnisk za długi. Liczę ze za Nasze Długi dostaną Śląsk.

Kronos

Kto bedzie grał na tym stadionie jak już zostanie wyremontowany?

panewnik

"Na razie - jak tłumaczy Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim - zakończono montaż stalowej konstrukcji zadaszenia."
Co wy piszecie? Nawet nie trzeba jechać do parku do Chorzowa, wystarczy wejść na stronę internetową żeby zobaczyć, że montaż konstrukcji stalowej dachu nie osiągnął półmetka. Może dyrektor Sachs nie sprawdza co dzieje się na stadionie, bo ma to w d… ale podstawową zasada dziennikarza jest sprawdzanie informacji. Więc sprawdzajcie zamiast bezkrytycznie powtarzać urzędnicze kłamstwa.
Montaż stalowej konstrukcji zadaszenia został wykonany w 40 procentach.

Königshütte O.S.

mecz, oczywiście najlepiej z udziałem reprezentacji Górnego Śląska

EDI

Jo mum urodziny 1 czerwca to chcą go widzieć na moje święto ja, z góry piknie dziękują.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.