Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Monique Rivalland

Moskwa? Nigdy nie myślałam, że pokocham to miasto tak bardzo

W restauracji LavkaLavka  podają znakomity barszcz zrobiony z produktów organicznych Fot. fot. lavkalavka.com W restauracji LavkaLavka podają znakomity barszcz zrobiony z produktów organicznych
Monique Rivalland

W stolicy Rosji znajdziesz to, czego się spodziewasz - kawior, szampan i oldskulowy splendor w Teatrze Bolszoj. Ale w tym intrygującym mieście jest też mnóstwo zgodnych z najnowszymi trendami miejsc spotkań. Moskwa na Weekend? Zdecydowanie tak.

Moskwa o zmierzchu. Pomarańczowe promienie. Przez oszklone ściany koktajlbaru położonego na samej górze naszego hotelu Ararat Park Hyatt przebija ostatni rozbłysk zachodzącego słońca. Plotkujący goście i brzęk kieliszków do szampana - wszystko to jest bardzo sexy. Ale tylko do czasu, gdy razem z przyjacielem, okutani w koce i ciepłe kołdry, wychodzimy taras, by oglądać Kreml.

Przylecieliśmy do stolicy Rosji w chwili, gdy panowały tam skrajne warunki pogodowe. Tak, teraz mamy kojące 16 stopni Celsjusza. Ale podczas naszej wizyty w marcu mieliśmy minus 20. Zaledwie kilka tygodni przedtem przeprowadzony w Salisbury atak na Siergieja Skripala i jego córkę na nowo obrócił stosunki angielsko-rosyjskie w swoiste polityczne piekło.

Pomińmy jednak te sprawy. Teraz jesteśmy zdeterminowani wyszukać wszystko co, w tym intrygującym mieście jest najbardziej „cool”, gdy chodzi o to, co robisz, możesz zobaczyć i zjeść. Po powrocie do naszego stolika w oranżerii Ararat Park Hyatt znajomy przedstawia nas Igorowi, który jest zapewne barmanem, ale równie dobrze mógłby być konsjerżem. Nie wiemy, która z możliwości jest prawdziwa. Tak czy inaczej, uwielbiamy tego faceta. Mówi, że wszystko jest już gotowe. Plan „marszruty” wiadomy - wpadniemy do miejsc, które odwiedzają dziś wszyscy będący na czasie Rosjanie. Więcej o nich - później.

Pierwszego wieczora trzymamy się planu i udajemy się na tradycyjny posiłek w restauracji Teatru Bolszoj, który znajduje się tak blisko, że z naszego baru mogę rzucić na jego dach monetę rublową. Jednak nie próbuję! Należąca do słynnej rosyjskiej grupy restauracyjnej Novikov luksusowa sala restauracyjna mieści się w tylnej części pałacowego teatru. Robimy dokładnie to, co należy robić w tym miejscu - jemy czarny kawior i bliny. Do tego szampan.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Nic lepiej nie wyleczy cię z wódczanego kaca niż rosyjska bania. Próbujemy jej ostatniego ranka naszego pobytu. Tradycyjnym zabieg polega na „masażu witkami”. Po dziesięciu minutach jesteśmy rozebrani, a starsza kobieta zaczyna nas właśnie nimi okładać. "

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monique Rivalland

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.