Łukasz Klimaniec

Most na Sole w Porąbce. Efektowny most po 40 latach zastąpi prowizoryczną kładkę

Kładka czy też most na Sole jest wąską przeprawą. Dlatego dwa pojazdy nie są w stanie się na nim minąć Fot. Materiały Prasowe Kładka czy też most na Sole jest wąską przeprawą. Dlatego dwa pojazdy nie są w stanie się na nim minąć
Łukasz Klimaniec

Wybudowana w latach 80. kładka na rzece Sole miała być chwilową prowizorką. Tymczasem wytrzymała 40 lat stając się ważną przeprawą dla mieszkańców i turystów. W jej miejsce zostanie wybudowany most z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową.Wybudowana w latach 80. kładka na rzece Sole miała być chwilową prowizorką. Tymczasem wytrzymała 40 lat stając się ważną przeprawą dla mieszkańców i turystów. W jej miejsce zostanie wybudowany most z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową.

Kładka na Sole w Porąbce łączy ul. Bielską (droga wojewódzka 948) z ul. Krakowską w centrum Porąbki. Pozwala dotrzeć mieszkańcom zachodniej części miejscowości do sklepów znajdujących się w rejonie Rynku, Urzędu Gminy, kościoła parafialnego, bez konieczności 8-kilometrowego nadkładania drogi. Dla turystów stanowi to wjazd na malownicze tereny Porąbki.

Wybudowana w latach 80. minionego stulecia przez Wojska Obrony Terytorialnej Kraju kładka miała być „na chwilę”, do czasu powstania nowego mostu. Ostatecznie kładka została wybetonowana, dopuszczono na niej nośność do 2,5 tony (łamaną wiele razy przez kierowców samochodów ciężarowych) i umożliwiono ruch. Kładka jest jednak wąska, dwa samochody nie miną się na niej.

– Ten obiekt już nie spełnia standardów, ani oczekiwań mieszkańców – przyznaje Paweł Zemanek, wójt Porąbki. – Sposób jego wykonania uniemożliwia jego dalszą eksploatację, ważne są tez kwestie przeciwpowodziowe – wskazuje.

Przypomina, że podczas powodzi w 2010 r. trzeba było go zamknąć, bo groziło to katastrofą.

W miejsce kładki zostanie wybudowany nowy, solidny most z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową. Inwestycja zostanie dofinansowana w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Wczoraj w siedzibie starostwa powiatowego w Bielsku-Białej starosta bielski Andrzej Płonka podpisał z wojewodą umowę na dofinansowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej.

Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.