Motyw śląski w tatuażu. Skąd ten trend?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Magdalena Kutynia

Motyw śląski w tatuażu. Skąd ten trend?

Magdalena Kutynia

Tatoo Konwent w Katowicach dobitnie pokazał jak popularne stają się motywy śląskie w tatuatorstwie. Skąd ten trend? Czy Można już mówić o wzornictwie regionalnym?

W galerii Szyb Wilson w Katowicach odbył się Tatoo Konwent, jeden z największych w Polsce festiwali tatuaży. Impreza łączy z sobą elementy eventu muzycznego, konkursu artystycznego i targów motoryzacyjnych. Podczas konwentu, w hali głównej galerii pracowało ponad stu tatuażystów, którzy zgłaszali swoje dzieła do konkursów organizowanych w 8 kategoriach.

Jedna z kategorii festiwalu dotyczyła najlepszego tatuażu związanego ze Śląskiem. – Motywy śląskie w tatuatorstwie są ostatnio niezwykle popularne, stąd pomysł na utworzenie odrębnej kategorii na katowickim konwencie – wyjaśnia Marcin Jellinek, rzecznik prasowy tego wydarzenia. – Na festiwalach w innych miastach konkurencja ta nie występuje. Przygotowaliśmy ją specjalnie dla Ślązaków – dodaje.

Wzory śląskie odnoszą się najczęściej do górnictwa. Sympatycy tego trendu tatuują sobie symbole: węgla, młota, kilofa, wieży kopalnianej, czapki górniczej z pióropuszem, wagonu węglowego. Istnieje też moda na wizerunek świętej Barbary, patronki górników. – Szukając źródła tego trendu warto zwrócić uwagę na to, że Ślązacy odczuwają szczególne przywiązanie do swego regionu, coś co nazwać nawet można poczuciem przynależności do pewnej kultury – wyjaśnia Jedlinek. – Tatuaż z motywem śląskim pozwala im się w pewnym sensie dożywotnio związać ze swoją małą ojczyzną – dodaje.

Mistrzowie tatuażu podkreślają, że każdy wzór, którym dekorujemy nasze ciało ma podwójny sens. Z jednej strony jest czymś osobistym, najczęściej bardzo bliskim posiadaczowi. Z drugiej strony pozwala wyrazić siebie na zewnątrz, a więc pokazać innym kim jesteśmy i co jest dla nas ważne. – Tatuaż z motywem śląskim może być dla nas czymś wewnętrznie ważnym, ale również umożliwia nam publiczne wyrażenie swojej przynależności do Śląska – tłumaczy Jellinek. – Poprzez tatuaże z symboliką regionalną uzewnętrzniamy stoją tożsamość – dodaje.

Motyw regionalny w tatuatorstwie nie jest tylko domeną Śląska. Zapoczątkowany został w Gdańsku, gdzie dużą popularnością cieszą się wzory związane z morzem i statkami. – Warto pamiętać, że to marynarze zapoczątkowali tatuatorstwo – przypomina rzecznik Tatoo Konwentu. – Mieszkańcy północy Polski przyozdabiają swe ciała symbolami marynarskimi oraz wzorami związanymi z Solidarnością i Stocznią Gdańską. Natomiast mieszkańcy Warszawy często używają wzorów kojarzących się z Powstaniem Warszawskim, Syrenką lub Kolumną Zygmunta. Każdy region ma swoje wartości i te wartości można tatuażem wyrazić – wyjaśnia.

Magdalena Kutynia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.