Mozart z Tychów. Piotr Pudełko ma słuch absolutny

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Pudełko
Jolanta Pierończyk

Mozart z Tychów. Piotr Pudełko ma słuch absolutny

Jolanta Pierończyk

17-letni Piotr Pudełko wygrał w Krakowie VII Ogólnopolski Konkurs Czytania Nut Głosem dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, a do tego zdobył dwa wyróżnienia: za najlepsze wykonanie pieśni oraz najlepiej wykonany polifoniczny dwugłos. Rok wcześniej zajął tam drugie miejsce.

Konkurs czytania nut to wielki sprawdzian dla nielicznej grupy osób obdarzonych słuchem absolutnym, który pozwala im zaśpiewać każdy utwór, widząc go po raz pierwszy na oczy. W Krakowie do drugiego etapu takiego sprawdzianu doszło 10 nastolatków. Piotr wylosował m.in. utwory Debussy’ego i Szymanowskiego. Był w tych wykonaniach bezkonkurencyjny. Tuż po tym sukcesie pojechał na XI Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Przeworsku, gdzie zajął III miejsce. To są osiągnięcia ostatnich kilkunastu dni, ale w mijającym roku były też inne. W styczniu 2014 zdobył 3. nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy. W tym roku został też laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie organizowanego przez NIFC w Warszawie. Jest to konkurs wymagający niezwykle dogłębnej wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

W tej chwili Piotr koncertuje na Węgrzech, prezentując utwory Wojciecha Kilara w aranżacji własnej.
Piotr Pudełko jest absolwentem tyskiej szkoły muzycznej i uczniem szkoły muzycznej w Katowicach. Kształci się jako saksofonista, kompozytor i aranżer. Ostatnie trzy lata w jego życiu obfitują w niezwykłe wydarzenia muzyczne. Jako kompozytor, aranżer i solista brał udział w dwóch kolejnych edycjach (2011, 2012) Warsztatów Jazzowych Composer Lab organizowanych przez Jazz Haus Schule w Kolonii.

W roku 2013 skomponował i wykonał muzykę do nominowanej do Złotej maski sztuki „Hebama” w reż. Iwony Woźniak
Na koncie ma także koncerty charytatywne. Wiele takich koncertów zagrał z chórem gospel „Z miłości” w Niemczech w 2012 i 2013 r., podczas których były zbierane fundusze na bezdomne rumuńskie dzieci i młodzież. Takim koncertem był też koncert w 2013 roku z okazji jubileuszu tyskiego hospicjum, podczas którego Piotr wystąpił w duecie z pianistą.
Aktualnie pracuje nad utworami na XVI Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski w Warszawie oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski w Krakowie w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016.

Piotr kocha muzykę neoromantyczną. Inspiruje go twórczość Sergiusza Rachmaninowa i Piotra. Bardzo lubi też muzykę filmową Johna Williamsa i Johna Powella oraz muzykę jazzową i funky, takich artystów jak Frank Sinatra czy grupy Earth, Wind & Fire.
Pozamuzyczną pasją Piotra są górskie wędrówki po Tatrach oraz Alpach Włoskich, które – jak mówi - dodają mu siły i inspiracji do pracy twórczej

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.