Można już nocować w lesie. Sprawdź, które miejsca zostały specjalnie wyznaczone na nocleg

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123RF
Monika Krężel

Można już nocować w lesie. Sprawdź, które miejsca zostały specjalnie wyznaczone na nocleg

Monika Krężel

Są już wyznaczone miejsca do nocowania na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w woj. śląskim. Od maja będzie można spędzić noc w lesie, pod warunkiem przestrzegania regulaminu. Taką przygodę można połączyć ze zwiedzaniem atrakcyjnych miejsc. „Zanocuj w lesie” to nowy program Lasów Państwowych.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach od maja udostępniła 38 miejsc do nocowania w lasach na terenie woj. śląskiego. W całej Polsce wyznaczono aż 429 takich miejsc. To gratka dla miłośników bushcraftu, czyli tych, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, w tym także nocować w lecie.

Jak znaleźć wyznaczone miejsca do nocowania w lesie?

Okazuje się, że to wcale nie jest skomplikowane. Na stronie internetowej każdego nadleśnictwa w Polsce jest instrukcja z linkiem do interaktywnej mapy wskazującej te miejsca, zaznaczone w kolorze żółtym. Oto przykład dla całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach: https://arcg.is/1iiOXP
Na mapie zaznaczono parkingi, miejsca biwakowe, na ognisko, ale także zadaszenia, wiaty i miejsca do odpoczynku.
Można też zainstalować mBDL - bezpłatną aplikację Lasów Państwowych na telefon, w której już działa zakładka programu „Zanocuj w lesie”.

Zasmakuj przygody

Warto wiedzieć, że w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, ma liczyć ok. 1500 ha. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych – w tym dwa w lasach Beskidu Śląskiego.

Jeśli ktoś chce nocować w lesie, musi to robić to zgodnie z ustalonym regulaminem. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Jeśli zdecydujemy się na nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić to mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, posprzątać po sobie.

Gdy będziemy planować leśną przygodę, warto wcześniej sprawdzić, co oferują turystom poszczególne nadleśnictwa. Bo wtedy nie tylko odpoczniemy na łonie natury, ale i możemy zwiedzić atrakcyjne miejsca.

Przykładowo. Na Jurze - nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Leśnicy wspomagani będą przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.
- Rozszerzyliśmy program „Zanocuj w lesie” – mówi Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok. - Pomyśleliśmy, że jako trzy jurajskie nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych nadleśnictwach – wyjaśnia.

Nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza zwraca uwagę, że kreśląc na mapie teren do udostępnienia mieszkańcom brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne.
- Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i takimi zamkami, jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn. Zbaczając ze szlaku można zachwycić się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska, czyli Obszar Natura 2000 – wylicza Cekus.

Leśnicy apelują do turystów o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Nocleg powinniśmy zgłosić wtedy, gdy grupa będzie większa niż 9 osób. Ale…
- Chociaż formalnie dopiero powyżej przedstawionych norm należy zgłosić mailowo większą liczbę osób i dni pobytu, to zachęcam, by - ze względów bezpieczeństwa - zawsze zgłaszać taki nocleg. Szczególnie, gdy uczestniczą w nim dzieci – podkreśla Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz. - Wyznaczyliśmy na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i wolelibyśmy w sytuacji kryzysowej, aby stosowne służby miały szanse na szybkie dotarcie do turystów – dodaje.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i cały czas rośnie.

Szczegółowe informacje o programie i regulaminy znajdziemy na stronach internetowych nadleśnictw, a warstwa mapowa z zaznaczonym obszarem projektu „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda” będzie dostępna na mapie Banku Danych o Lasach.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.