Mundurowi po godzinach: Policjant z Katowic ma szansę na olimpiadę

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne, materiały policji
Patryk Drabek

Mundurowi po godzinach: Policjant z Katowic ma szansę na olimpiadę

Patryk Drabek

Policjant z Katowic na co dzień ściga przestępców, ale nie ma z tym większego problemu, ponieważ jest biegaczem. Nie byle jakim, bowiem niewykluczone, że zobaczymy go podczas tegorocznej olimpiady.

St. post. Łukasz Oślizło z Komisariatu III Policji w Katowicach, bo o nim mowa, ma szansę wystartować podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro! 27-latek wstąpił do policji dwa lata temu, ale znacznie dłużej, bo od 16 lat, zajmuje się bieganiem.

Łukasz Oślizło urodził się 14 maja 1989 roku w Mikołowie, a na początek trenował w klubie z Łazisk Górnych. Obecnie jest zawodnikiem katowickiego AZS-AWF Katowice.

- Na początku była to bardziej rekreacja, spotkania treningowe trzy razy w tygodniu w moim macierzystym klubie w Łaziskach Górnych. Przez cztery lata moim trenerem był śp. Alojzy Kaleja i to on zaszczepił we mnie ducha walki i sportową chęć rywalizacji. To przerodziło się w zawodowe bieganie, które było możliwe do 2012 roku - wspomina Łukasz Oślizło.

Cztery lata temu w Bottrop był bardzo blisko olimpijskiej kwalifikacji do Londynu. Biegł jednak z lekką kontuzją i zabrakło mu 1,5 sekundy.

Niestety, rok olimpijski przyniósł szereg kontuzji związanych ze ścięgnem Achillesa. Po wielu konsultacjach z lekarzami policjant z Katowic zdecydował się na zabieg operacyjny. Efekt nie został jednak osiągnięty, a ból narastał. W 2013 roku biegacz znów poszedł pod nóż. Tym razem na szczęście mógł wznowić treningi i znów biegać.

Mieszkanie za czytanie

- Teraz próbuję wrócić do łask „królowej sportu” - uśmiecha się Łukasz Oślizło i tłumaczy, dlaczego trafił do służb mundurowych. - Zawsze marzyłem o pracy policjanta. W styczniu 2014 roku rozpocząłem szkolenie w Szkole Policji w Katowicach i w tym samym roku zostałem funkcjonariuszem - opowiada Oślizło.

Za nim już obóz w Jakuszycach, a do 8 czerwca będzie przebywał w Spale i trenował pod okiem trenera Stanisława Marmura, z którym współpracuje już od 2005 roku.

O wymarzony wyjazd do Rio de Janeiro będzie walczył podczas czerwcowych startów w kraju i podczas mitingu lekkoatletycznego w Birmingham. Przebiegnięcie 3000 metrów z przeszkodami w 8 minut i 30 sekund pozwoli mu na udział w olimpiadzie. Trzymamy kciuki.

Sukcesy i najważniejsze starty
Łukasz Oślizło jest medalistą mistrzostw Polski seniorów (dwa srebrne medale: Mikołów, 2012 rok, bieg na 10 000 metrów i Bielsko-Biała, 2012 rok, bieg na 3000 metrów z przeszkodami), a w halowych mistrzostwach kraju wywalczył brązowy krążek (3000 m, Spała, 2012 rok).W 2009 i 2011 roku startował w finałowym biegu na 3000 metrów z przeszkodami podczas młodzieżowych mistrzostw Europy. Jest także finalistą mistrzostw Europy z 2012 roku, które odbyły się w Helsinkach. Trzy razy w karierze brał udział w mistrzostwach Europy w biegach na przełaj (2008, 2009 i 2011 rok). Łukasz Oślizło uczestniczył także w mityngu Diamentowej Ligi w Birmingham. W 2012 roku podczas biegu na 3000 metrów z przeszkodami zajął piąte miejsce, tuż za reprezentantami Kenii i reprezentantem USA.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.