Mundurowi po godzinach: Strażak kręci filmy

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Patryk Drabek

Mundurowi po godzinach: Strażak kręci filmy

Patryk Drabek

W ostatnim czasie o strażakach ze Świętochłowic jest głośno w całej Polsce. Wszystko za sprawą drugiej części spektakularnego filmu prezentującego działania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świętochłowicach. Pomysłodawcą projektu jest st. str. Łukasz Ratkowiak, który w ramach hobby zajmuje się kręceniem i montażem filmów.

Pierwsze wideo w serwisie youtube ma już ponad 65 tysięcy wyświetleń, a drugie zostało niedawno opublikowane i ma na liczniku już prawie 15 tysięcy odsłon.

Wszystkie sceny pochodzą z prawdziwych akcji ratowniczo-gaśniczych.

- Pomyślałem, że można przynieść kamerkę GoPro i za zgodą komendanta przymocować ją do hełmu. Z biegiem czasu nagrywaliśmy wszystkie akcje, w których uczestniczyliśmy. Dla nas to świetny materiał szkoleniowy, dzięki któremu możemy później sprawdzić czy nie popełniliśmy błędów podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Już po akcji analizujemy co można było zrobić lepiej - tłumaczy Łukasz Ratkowiak.

Gdy uzbierało się więcej materiału, pojawił się pomysł, by zmontować film. W ten sposób możemy zobaczyć, jak wyglądają poszczególne akcje oczami strażaków. Około 90 procent filmu to nagrania za pomocą kamery GoPro umieszczonej na hełmie. Do pozostałych ujęć wykorzystano natomiast drona, a materiał nagrywał brat Łukasza Ratkowiaka - Paweł, górnik i właściciel firmy SkyProVideo.

Drugi z braci nie podążał za rodzinną tradycją górniczą i zdecydował, że będzie realizował swoją pasję. Łukasz Ratkowiak zawodowym strażakiem został w 2013 roku.

- W moim przypadku nie było tak, że od dziecka marzyłem o tym, by zostać strażakiem. Zaczęło się w szkole ponadgimnazjalnej, a później na studiach, kiedy zacząłem myśleć o tym, co będę robił w przyszłości. Studiowałem ratownictwo medyczne, a w międzyczasie zobaczyłem, że praca w straży to typowo męski zawód, a strażacy to świetni ludzie. Chciałem zostać jednym z nich. Teraz wiem, że straż pożarna to moja pasja - podkreśla st. str. Łukasz Ratkowiak, który mieszka w Piekarach Śląskich, ale od początku jest związany z Komendą Miejską PSP w Świętochłowicach.

W wolnym czasie zdejmuje strażacki mundur i zajmuje się swoimi zainteresowaniami.
- Muszę spędzać aktywnie czas i nie lubię go marnować. Mam wiele zainteresowań, ale głównie zajmuję się kręceniem i montowaniem filmów, pomagając bratu w wolnych chwilach - opowiada Łukasz Ratkowiak.

Wachlarz tematów jest bardzo szeroki. To nie tylko straż pożarna, ale także m.in.: jazda na motocyklach sportowych, klipy reklamowe czy też eventy.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.