Mundurowi po godzinach: Strażak kręci filmy

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Patryk Drabek

Mundurowi po godzinach: Strażak kręci filmy

Patryk Drabek

W ostatnim czasie o strażakach ze Świętochłowic jest głośno w całej Polsce. Wszystko za sprawą drugiej części spektakularnego filmu prezentującego działania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świętochłowicach. Pomysłodawcą projektu jest st. str. Łukasz Ratkowiak, który w ramach hobby zajmuje się kręceniem i montażem filmów.

Pierwsze wideo w serwisie youtube ma już ponad 65 tysięcy wyświetleń, a drugie zostało niedawno opublikowane i ma na liczniku już prawie 15 tysięcy odsłon.

Wszystkie sceny pochodzą z prawdziwych akcji ratowniczo-gaśniczych.

- Pomyślałem, że można przynieść kamerkę GoPro i za zgodą komendanta przymocować ją do hełmu. Z biegiem czasu nagrywaliśmy wszystkie akcje, w których uczestniczyliśmy. Dla nas to świetny materiał szkoleniowy, dzięki któremu możemy później sprawdzić czy nie popełniliśmy błędów podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Już po akcji analizujemy co można było zrobić lepiej - tłumaczy Łukasz Ratkowiak.

Gdy uzbierało się więcej materiału, pojawił się pomysł, by zmontować film. W ten sposób możemy zobaczyć, jak wyglądają poszczególne akcje oczami strażaków. Około 90 procent filmu to nagrania za pomocą kamery GoPro umieszczonej na hełmie. Do pozostałych ujęć wykorzystano natomiast drona, a materiał nagrywał brat Łukasza Ratkowiaka - Paweł, górnik i właściciel firmy SkyProVideo.

Drugi z braci nie podążał za rodzinną tradycją górniczą i zdecydował, że będzie realizował swoją pasję. Łukasz Ratkowiak zawodowym strażakiem został w 2013 roku.

- W moim przypadku nie było tak, że od dziecka marzyłem o tym, by zostać strażakiem. Zaczęło się w szkole ponadgimnazjalnej, a później na studiach, kiedy zacząłem myśleć o tym, co będę robił w przyszłości. Studiowałem ratownictwo medyczne, a w międzyczasie zobaczyłem, że praca w straży to typowo męski zawód, a strażacy to świetni ludzie. Chciałem zostać jednym z nich. Teraz wiem, że straż pożarna to moja pasja - podkreśla st. str. Łukasz Ratkowiak, który mieszka w Piekarach Śląskich, ale od początku jest związany z Komendą Miejską PSP w Świętochłowicach.

W wolnym czasie zdejmuje strażacki mundur i zajmuje się swoimi zainteresowaniami.
- Muszę spędzać aktywnie czas i nie lubię go marnować. Mam wiele zainteresowań, ale głównie zajmuję się kręceniem i montowaniem filmów, pomagając bratu w wolnych chwilach - opowiada Łukasz Ratkowiak.

Wachlarz tematów jest bardzo szeroki. To nie tylko straż pożarna, ale także m.in.: jazda na motocyklach sportowych, klipy reklamowe czy też eventy.

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.