Mundurowi po godzinach: Strażak szefem motocyklistów

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne, Patryk Drabek
Patryk Drabek

Mundurowi po godzinach: Strażak szefem motocyklistów

Patryk Drabek

St. asp. Mariusz Strózik potrafi połączyć dwie pasje. Z jednej strony pracę zawodowego strażaka, a z drugiej - motocyklisty. Mało tego, jest obecnie szefem katowickiego oddziału motocyklowego klubu strażaków.

Do straży pożarnej został przyjęty w 1998 roku i od tego momentu jego kariera zawodowa jest związana z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

- Zaczynałem jako ratownik. Następnie przeszedłem kolejne szczeble szkolenia w PSP - kurs podstawowy, podoficerski, medyczny, chemiczny itd. oraz Centralną Szkołę PSP w Częstochowie. Następnie byłem kolejno dowódcą zastępu, dowódcą sekcji, zastępcą dowódcy zmiany, a obecnie jestem dowódcą zmiany. Na bieżąco staram się podnosić swoje kwalifikacje, ale w straży pożarnej to codzienność. Z każdą kolejną akcją uczymy się czegoś nowego, a do tego dochodzą także ćwiczenia i szkolenia - podkreśla st. asp. Mariusz Strózik.

Mieszkanie za czytanie

Jak sam przyznaje, praca strażaka to mieszanka stresu i niesamowitych akcji wiążących się z wysokim poziomem adrenaliny. Pomimo tego, również po powrocie do domu nie odpoczywa przed telewizorem. Wręcz przeciwnie.

Dodatkowe, intensywne wrażenia dostarcza mu jazda na motocyklu.

- To druga pasja. Można się wyciszyć, przebywać z kolegami z innych jednostek straży pożarnej, którzy mają takie samo hobby. Wymieniamy się także doświadczeniami i polecam to wszystkim, którzy mają motocykl - zaznacza dowódca zmiany w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Należy do większej grupy motocyklistów, która zaczęła się spotykać w 2009 roku w okolicach Wadowic. Tak wyglądały początki Riders of Flames, a więc motocyklowego klubu strażaków. Rok później priorytetem było wejście do Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych i dlatego konieczne było utworzenie stowarzyszenia. Tak też się stało. Najważniejszym celem było przystąpienie do Kongresu Klubów Motocyklowych.

Już w 2011 roku przedstawiciele klubu uczestniczyli w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych, podczas którego zaprezentowali dotychczasową działalność i przedstawili do akceptacji klubowe barwy, a w 2012 roku otrzymali prawo noszenie pełnych barw klubowych. Riders of Flames zostali zarejestrowani jako klub „inny”. Obecnie działa 5 tzw. Chapterów (oddziałów) - Chapter Krosno, Chapter Jasień, Prospect Chapter Wałbrzych, Prospect Chapter Radom ,Prospect Chapter Katowice oraz oddział macierzysty Wadowice.

Prezydentem Chapteru Katowickiego jest właśnie Mariusz Strózik.

- Niektórzy strażacy pracują w podziale bojowym, a kilka innych osób w biurze, dlatego spotkania w tygodniu są utrudnione. Jeden może w godzinach popołudniowych, a drugi np. rano. Staramy się jednak, by od maja gdy rozpoczyna się sezon, mieć wolne weekendy i razem pojeździć. Nie jest istotne to, kto i jak drogi ma motocykl. Liczy się przede wszystkim braterstwo i szacunek - podkreśla Mariusz Strózik.

Warto odnotować, że w całym klubie Riders of Flames jeździ w tej chwili ponad 100 motocyklistów.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.