Mundury i togi pełne dodatków

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Agnieszka Domka-Rybka

Mundury i togi pełne dodatków

Agnieszka Domka-Rybka

Żołnierze, policjanci i strażacy nie dostali w zeszłym roku podwyżek. Otrzymali je prokuratorzy.

- Prokuratorzy otrzymali pod wyżki w związku ze wzrostem kwoty bazowej, która jest podstawą naliczenia wynagrodzenia - wyjaśnia Piotr Grzegorek, prokurator okręgowy w Bydgoszczy.

Ich pensje wzrosły o 3,53 proc. Mogą też liczyć m.in. na dodatki funkcyjne - średni wynosi 1383 zł netto miesięcznie, a minimalny 1027 zł.

Również dla żołnierzy goła pensja to nie wszystko, bo należy im się np. tzw. mieszkaniówka - w Bydgoszczy wynosi 900 zł. Otrzymują również m.in. trzynastki, nagrody uznaniowe, jubileuszowe, gratyfikacje urlopowe i tzw. mundurówkę. Najniższe dodatki na mundur mają żołnierze szeregowi: 1700-1800 zł (raz na rok). Podoficerowie dostają 1900-2 tys. zł, ci w randze chorążych - 2-2,2 tys. zł, starsi i młodsi oficerowie - 2-2,3 tys. zł, generałowie - 4,3 tys. zł.

Dodatki policjantów to np. trzynastka, gratyfikacja urlopowa - 402 zł na każdą osobę w rodzinie, roczny dodatek na remont mieszkania - 142 zł na osobę, i tzw. mundurówka (ok. 2 tys. zł raz na rok).

Zarobki strażaków wzrastają m.in. o dodatki służbowe i motywacyjne (ostatnie są przyznawane uznaniowo, za zadania wykraczające poza obowiązki służbowe, udział w akcjach o dużym obciążeniu psychicznym czy prowadzenie szkoleń).

I tak: stażysta może liczyć na 149 zł (brutto) miesięcznie, starszy ratownik - 531 zł, dowódca zastępu - 623 zł, dowódca zmiany - 1030 zł, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej - 1644 zł.

Do pensji strażników dochodzą: dodatki za wysługę lat (1 proc. podstawy za każdy rok, ale nie więcej niż 20 proc.) oraz za pracę w nocy czy obsługę codzienną pojazdów.

Pracownicy cywilni wojska i policji mają gorzej

Pan Marek chciał zostać żołnierzem, ale...

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.