Musieli znów zmniejszyć wydatki. Więcej się nie da!

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna [email protected]

Musieli znów zmniejszyć wydatki. Więcej się nie da!

Anna [email protected]

Subwencja oświatowa dla powiatu została zmniejszona o ponad 300 tys. zł. Samorządowcy nie mieli wyjścia - musieli sobie poradzić z tym wyzwaniem.

W powiecie sępoleńskim mają na głowie program naprawczy, więc wiadomość o mniejszej subwencji oświatowej była jak grom z jasnego nieba.

Urzędnicy nie mieli wyjścia - niższa subwencja jest pochodną okrojonego budżetu państwa na oświatę i obniżonych tzw. wag. - Na budżet państwa nie mamy wpływu - zauważa skarbnik Władysław Rembelski.

Do powiatu wpłynie mniej złotówek, więc oszczędności trzeba było szybko znaleźć. Po raz kolejny, przecież budżet na ten rok jest już napięty do granic możliwości. Skarbnik powiedział, że 110 tys. zł znaleziono w wydatkach poza oświatą, ale 197 tys. zł - owszem - dotyczą planów placówek oświatowych. Nie było większej dyskusji, tylko jeden z dyrektorów szkół poprosił o czas na analizę. - Gdyby jeszcze z jakichś przyczyn obniżono subwencję oświatową, to nie mielibyśmy już z czego ciąć - mówił Rembelski.

- W grę wchodziłyby inwestycje, ale także ich nie moglibyśmy okroić, bo powiększając wydatki bieżące, kosztem inwestycji, pogorszylibyśmy wyznaczone nam wskaźniki.

Wicestarosta Andrzej Marach mówi wprost - oszczędzać można na wynagrodzeniach nauczycieli, bo to najwyższy koszt edukacji. Nauczycieli ma być jedynie tylu, ilu jest uczniów. Nie będzie tak, że tworzone będą oddziały dla 15 uczniów, bo w drugiej połowie roku kilku ubywa i zostaje - 12. W Sypniewie planowane jest technikum weterynaryjne, ale jeżeli liczba chętnych będzie za mała - to go nie będzie.

A gdy nauczyciel odejdzie na emeryturę, to nowego nie będzie, bo są inni, którzy nie mają pełnych godzin.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.