Muzeum Beksińskiego w Częstochowie w nowej odsłonie [WIDEO]

Czytaj dalej
JS, PC

Muzeum Beksińskiego w Częstochowie w nowej odsłonie [WIDEO]

JS, PC

Muzeum Beksińskiego jednak pozostanie w Częstochowie. Cenne eksponaty miały z końcem 2015 roku zostać przeniesione do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. I tak się stanie. Ale Częstochowa będzie miała inne obrazy artysty.

- Z obecną kolekcją w naszym Muzeum Zdzisława Beksińskiego będziemy się żegnać prawie do końca lutego - mówi Anna Paleczek-Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. - Potem będzie można już oglądać w naszym muzeum 25 obrazów Zdzisława Beksińskiego, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce. Trafią do nas na długoletnie wypożyczenie z Paryża, z kolekcji państwa Dmochowskich.

Od 2006 roku prezentowana jest w Częstochowie kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego (50 obrazów olejnych, 100 rysunków oraz 100 fotografii), przekazana w depozyt Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przez właścicieli – Annę i Piotra Dmochowskich. Wówczas, na mocy wzajemnych ustaleń między władzami miasta, Miejska Galerią Sztuki oraz właścicielami, w Częstochowie przygotowana została stała wystawa pod tytułem „Muzeum Zdzisława Beksińskiego”.

Wystawa ta w częstochowskiej galerii mieści się odrębnej sali wystawowej zaaranżowanej w sposób odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego. Obrazy są oświetlone reflektorami, w których zastosowano specjalne soczewki. Wypływające z nich promienie oświetlają wyłącznie płaszczyznę płótna, a ścianę obok zostawiają w półmroku. Tworzy to wrażenie „świecenia obrazów”, co wzmacnia jeszcze ich przejmujący i emocjonalny wyraz.

Można tu obejrzeć 50 obrazów oraz cześć przekazanych w depozyt rysunków (pozostałe rysunki oraz fotografie – zgodnie z intencją Piotra Dmochowskiego – przeznaczone były do wypożyczeni innym ośrodkom sztuki w Polsce). Zwiedzaniu wystawy towarzyszy muzyka zamówiona specjalnie przez Piotra Dmochowskiego do galeryjnej prezentacji prac Beksińskiego.

JS, PC

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.