Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Browaru w Żywcu
Jakub Marcjasz

Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Marcjasz

Po półrocznym remoncie turyści mogą już zwiedzać Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie. Jest więcej multimediów i interaktywnych miejsc.

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych browaru. To jedna z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Rocznie muzeum zwiedza blisko 100 tysięcy gości z Polski i innych krajów.

Niedawno zakończył się jego półroczny remont. Odnowiono większość pomieszczeń muzeum i postawiono na jeszcze większą multimedialność.

- Zmiany dotyczyły przede wszystkim ekspozycji, chcieliśmy stworzyć muzeum na miarę XXI wieku, czy to się nam udało, ocenią nasi klienci - mówi Lidia Dadej, szefowa Muzeum Browaru w Żywcu.

Przechodząc przez sale ekspozycyjne zwiedzający mają okazję poznać kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność. Muzeum daje możliwość dotykania, fotografowania i smakowania. O umiejętnościach piwowarów z Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej można się przekonać degustując piwo prosto z browaru.

- Muzeum w większym stopniu poświęcony jest marce Żywiec i samego piwa - mówi Jerzy Dwornicki, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, zwracają uwagę, że oprócz samego muzeum jest także możliwość wzięcia udziału w grupowej wycieczce po browarze.

Muzeum - obok Rynku i Parku Habsburgów z Nowym i Starym Zamkiem - to jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Żywcu.

- Wiadomo, co się w Żywcu od dawien dawna produkuje, kto ten browar założył. Odwiedza się więc muzeum, a potem śladami jego założycieli jedzie do zamku, a na koniec odwiedza konkatedrę, gdzie Habsburgowie zostali pochowani - mówi burmistrz Żywca, Antoni Szlagor.

Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 roku jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co - jak podkreślają w muzeum - świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

Zwiedzanie Muzeum i Browaru odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i kończy się konsumpcją piwa lub soku. Dostępne są dwie opcje zwiedzania: zwiedzanie muzeum - czas trwania to około 1 godzina + 30 minut na konsumpcję piwa lub soku;
zwiedzanie muzeum i browaru - opcja przeznaczona tylko dla osób dorosłych, czas trwania około 2 godzin + 30 minut na konsumpcję piwa lub soku.

Aby zwiedzić Muzeum należy zarezerwować wizytę telefonicznie (+48 33 861 96 27, +48 33 861 24 57) lub poprzez formularz internetowy na stronie internetowej muzeum. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli.

Jakub Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.