Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Browaru w Żywcu
Jakub Marcjasz

Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Marcjasz

Po półrocznym remoncie turyści mogą już zwiedzać Muzeum Browaru w Żywcu w nowej odsłonie. Jest więcej multimediów i interaktywnych miejsc.

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych browaru. To jedna z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Rocznie muzeum zwiedza blisko 100 tysięcy gości z Polski i innych krajów.

Niedawno zakończył się jego półroczny remont. Odnowiono większość pomieszczeń muzeum i postawiono na jeszcze większą multimedialność.

- Zmiany dotyczyły przede wszystkim ekspozycji, chcieliśmy stworzyć muzeum na miarę XXI wieku, czy to się nam udało, ocenią nasi klienci - mówi Lidia Dadej, szefowa Muzeum Browaru w Żywcu.

Przechodząc przez sale ekspozycyjne zwiedzający mają okazję poznać kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność. Muzeum daje możliwość dotykania, fotografowania i smakowania. O umiejętnościach piwowarów z Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej można się przekonać degustując piwo prosto z browaru.

- Muzeum w większym stopniu poświęcony jest marce Żywiec i samego piwa - mówi Jerzy Dwornicki, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, zwracają uwagę, że oprócz samego muzeum jest także możliwość wzięcia udziału w grupowej wycieczce po browarze.

Muzeum - obok Rynku i Parku Habsburgów z Nowym i Starym Zamkiem - to jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Żywcu.

- Wiadomo, co się w Żywcu od dawien dawna produkuje, kto ten browar założył. Odwiedza się więc muzeum, a potem śladami jego założycieli jedzie do zamku, a na koniec odwiedza konkatedrę, gdzie Habsburgowie zostali pochowani - mówi burmistrz Żywca, Antoni Szlagor.

Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 roku jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co - jak podkreślają w muzeum - świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

Zwiedzanie Muzeum i Browaru odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i kończy się konsumpcją piwa lub soku. Dostępne są dwie opcje zwiedzania: zwiedzanie muzeum - czas trwania to około 1 godzina + 30 minut na konsumpcję piwa lub soku;
zwiedzanie muzeum i browaru - opcja przeznaczona tylko dla osób dorosłych, czas trwania około 2 godzin + 30 minut na konsumpcję piwa lub soku.

Aby zwiedzić Muzeum należy zarezerwować wizytę telefonicznie (+48 33 861 96 27, +48 33 861 24 57) lub poprzez formularz internetowy na stronie internetowej muzeum. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli.

Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.