Muzeum inne niż wszystkie [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

Muzeum inne niż wszystkie [INTERAKTYWNA MAPA]

Arkadiusz Nauka

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych to miejsce wyjątkowe. Mieści się w budynku dawnej rozdzielni elektrycznej z 1928 roku w Elektrowni Łaziska, w swoich zasobach ma ponad 6 tysięcy eksponatów, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Mimo wszystko muzeum nie jest specjalnie popularne wśród lokalnej społeczności, czego to wynika?
- Wielu mieszkańców Łazisk mówi, że oni nawet nie wiedzą o istnieniu muzeum. We wszystkich obiektach znajdujących się w programie Industriady, większość odwiedzających stanowi lokalna społeczność. Tylko u nas tak nie jest – mówi Jolanta Pietryja – Smolorz, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki. - Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, ale Łaziszczanie zdają się nie zauważać muzeum. Staramy się to zmienić – przekonuje Jolanta Pietryja – Smolorz.

Mieszkanie za czytanie

Warto zaznaczyć, że Muzeum Energetyki jest prowadzone przez grupę pasjonatów, ludzi którzy czynem społecznym chcą wprowadzać odwiedzających muzeum w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki zajmuje się zachowaniem pamięci o urządzeniach elektrycznych, zachowaniem dla przyszłych pokoleń śladów po przemyśle energetycznym. Większość swoich eksponatów muzeum otrzymało z darowizn. W swoich zasobach posiada niezwykłe urządzenia elektryczne, które zainteresują nie tylko miłośników prądu i energii. Co ważne, muzeum to nie tylko pozostałości po epoce przemysłowej. Towarzystwo organizuje także wiele innych, ciekawych aktywności. - Robimy lekcje i pokazy. Organizujemy także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak koncerty i przedstawienia – mówi Jolanta Pietryja – Smolorz. - Staramy się przyciągnąć różną widownię. Liczymy na to, że zwiększy się liczba odwiedzających – dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki.

Z pewnością pod względem frekwencji sukcesem dla muzeum była kolejna edycja Industriady. W ramach święta Szlaku Zabytków Techniki łaziskie zbiory zobaczyło ponad 2 tysiące osób. - Bardzo nas cieszy, że ludzie chcą uczestniczyć w Industriadzie. Było u nas wielu pasjonatów, którzy przyjechali z różnych części kraju – mówi Jolanta Pietryja – Smolorz. Dodaje, że większość miłośników Industriady spędziło w muzeum niemal cały dzień. Warto przypomnieć, że Muzeum Energetyki w Łaziskach na Szlaku Zabytków Techniki jest juz 7 lat. Mimo ogromnych sukcesów kolejnych edycji Industriady, program i formuła wciąż są udoskonalane. - Od samego początku poprzeczka została postawiona według norm zachodnich i do nich właśnie staramy się dociągnąć – przekonuje Pietryja – Smolorz.

Historia powstania Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest niezwykle ciekawa. Powstało przede wszystkim z pasji ówczesnych pracowników Elektrowni Łaziska. Na początku była jedynie izba pamięci, z czasem przybywało eksponatów, głównie mundurów, sztandarów czy też albumów. Był to akurat etap przebudowy Elektrowni Łaziska, która przechodziła gruntowną reorganizację. Nietknięty pozostał najstarszy budynek zakładu, czyli rozdzielnia elektryczna. Długo zastanawiano się w jaki sposób ją spożytkować, aż w końcu dyrekcja elektrowni postanowiła przenieść tam eksponaty zachowane w izbie pamięci. - Trzeba było nadać temu jakąś moc prawną, więc w 2002 roku zostało zarejestrowane Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki w łaziskach Górnych, które miało sprawować piecze nad eksponatami i całym budynkiem. Na początku członkami stowarzyszenia byli głównie pracownicy Elektrowni Łaziska, którzy bardzo się angażowali w działalność muzeum. Przynosili wiele rodzinnych pamiątek, a także rzeczy, które już nie były potrzebne w pracy w elektrowni – wspomina Jolanta Pietryja – Smolorz.

Od tamtego czasu do Muzeum Energetyki zaczęło napływać wiele eksponatów od darczyńców z całej Polski, co pomogło w rozwoju tego miejsca. Na początku obiekt był raczej traktowany jak wystawa i miejsce pamięci. Działania stowarzyszenia doprowadziły do tego, że pojawiły się także elementy edukacyjne i kulturalne. W obecnym kształcie Muzeum Energetyki stawia właśnie na organizacje zajęć dla dzieci i młodzieży. Członkowie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki są w głównej mierze naukowcami i specjalistami w dziedzinie energetyki i elektryczności. Mają dzięki temu możliwości prowadzenia warsztatów dla dzieci z łaziskich szkół, które coraz częściej odwiedzają muzeum. Najmłodsi mogą dzięki takim zajęciom rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki i chemii.
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest doskonałym dowodem na to, że można z sukcesami promować kulturę i sztukę, a jednocześnie edukować najmłodsze pokolenia, bez wsparcia w postaci państwowych pieniędzy.

Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.