Muzeum Śląskie, Dzień Kobiet, przepis na golonkę i wiele dobrego do czytania w Śląsk Plus

Czytaj dalej
Maria Zawała

Muzeum Śląskie, Dzień Kobiet, przepis na golonkę i wiele dobrego do czytania w Śląsk Plus

Maria Zawała

Czy wiecie, jakimi autami jeżdżą mieszkanki naszego regionu. Przeczytajcie. My już wiemy, że auto dla kobiety nie musi być czerwone, choć ponoć takie są szybsze...

Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli. Czy także śląskie panie? Ślonsko kluska to kobieta silna, zaradna, pracowita. Bytomski fotograf Marcin Mazurowski fotografuje takie kobiety. Zobaczcie jak wyglądają, a na ich czele Marianna Dufek-Durczok, katowicka dziennikarka.

W tym tygodniu przyglądamy się także Muzeum Śląskiemu. Już wiemy, że sześć wystaw stałych w nowym Muzeum Śląskim zgromadzi 1400 eksponatów. A wszystko naturalnie w niezwykłych wnętrzach nowego muzeum pod ziemią. W budowie jest ta największa wystawa, dotycząca historii Górnego Śląska. Wszystkie zostaną zaprezentowane 26 czerwca podczas otwarcia podziemnego gmachu powstałego na terenie po kopalni Katowice.
Gdy pojechać dalej, trafimy do Parku Śląskiego. Zastanawialiście się kiedyś, jakie rosną tam drzewa? Sprawdzicie na naszej mapie, gdzie są takie rarytasy jak ambrowiec amerykański, metasekwoja chińska czy leszczyna turecka. A to tylko kilka z ok. 40 gatunków drzew, jakie można znaleźć na ponadkilometrowym odcinku trasy , biegnącej wzdłuż parkowych alejek od budynku dyrekcji, przez mokrą łąkę, ogród japoński aż do przedpól rosarium.

Poczytajcie wywiad z Denisem Urubko, prawdziwym królem gór, który postanowił zostać Polakiem i zamieszkał na Śląsku. Poza tym jak zawsze u nas wiele innych tekstów, interaktywnych zdjęć czy filmów.

W tym tygodniu w kuchni przenosimy się w Beskidy. Będzie więc po góralsku, hej!
Na początek golonka z warzywami po beskidzku! Przysmak wielu podniebień. Górale w Beskidach mają swój przepis, dzięki któremu danie smakuje wyjątkowo, kojarząc się z góralszczyzną. Jan Dutka z Beskidzkiego Klubu Kulinarnego, szef kuchni Karczmy pod Lotniskiem w Bielsku-Białej zdradza przepis na golonkę pieczoną w warzywach.
Mogą ją przyrządzić panowie, gdy panie będą świętować Dzień Kobiet. A tak przy okazji: kobiety, wszystkiego najlepszego od redakcji Śląska Plus. Życzymy miłej lektury!

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.